Výzvu zveřejňují nemocnice na svých webových stránkách. „Situace se opravdu mění každým dnem. Určitě přivítáme dobrovolníky z řad mediků či vysokoškolské studenty - ideálně druhých a vyšších ročníků - oborů: všeobecná zdravotní sestra, porodní asistentka, zdravotnický záchranář. V současné době si na tyto dobrovolníky vezmeme kontakty a dle aktuální potřeby je oslovíme. Samozřejmě se k nám mohou hlásit také zdravotníci, kteří dlouhé roky pracovali mimo obor,“ uvedl ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení (SZZ) Krnov Ladislav Václavec a dodal, že v krnovské nemocnici aktuálně pomáhá asi deset dobrovolníků z řad mediků, které jim přidělil Moravskoslezský kraj.

Pomoc dobrovolníků vítá také Fakultní nemocnice Ostrava.

„Dosud nám pomáhalo 22 dobrovolníků z řad studentů a tento týden by mělo postupně nastoupit dalších 51 dobrovolníků, studentů i nestudentů,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Dodala, že pokud by chtěl někdo další pomoci, uvítají zejména všeobecné sestry, praktické sestry, porodní asistentky, ošetřovatele, sanitáře, tedy dobrovolníky se zdravotnickou kvalifikací. „Hlásí se nám také lidé bez zdravotnického vzdělání na pozice pomocných pracovníků. Pomoci všech dobrovolníků si velmi vážíme a moc děkujeme,“ řekla Petlachová.

V Nemocnici Frýdek-Místek vypomáhají dobrovolníci z řad studentů. „Přihlásili na výzvu, že sháníme nutně personální výpomoc. Těch bylo v půli tohoto týdne 25 a za svou práci jsou placeni,“ řekl mluvčí nemocnice Jana Březinová.

Studenti zdravotní školy na praxi

Pomoc studentů využívají také v Havířově, kam nastoupilo okolo padesáti studentů čtvrtých, třetích, ale i druhých ročníků Střední zdravotnická školy z Karviné. "Ti mladší pracují jako sanitáři, nebo na triáži,“ uvedla vedoucí učitelka praktického vyučování Daria Gazurová a dodala, že studenti školy pomáhají také v třinecké nemocnici.

Podle mluvčí havířovské nemocnice Irmy Kaňové pomáhá v zdravotníkům v nemocnici kromě studentů zdravotnické školy ještě asi dvacítka mediků. Na infekčním oddělení nemocnice je momentálně hospitalizováno 26 pacientů, z toho šest jich je na oddělení JIP a ARO.

K TÉMATU

Výzva kraje, bydlení od Heimstaden

K pomoci v sociálních službách a nemocnicích vyzval už minulý týden hejtman Ivo Vondrák. Kraj zveřejnil kontaktní e-mail spolu2@msk.cz, prostřednitcím kterého je možné se hlásit. Přestože se jedná o činnost dobrovolnou, lidé za ni dostanou zaplaceno.

Motivovat lidi k dobrovolnické činnosti ve zdravotnictví chce i společnost Heimstaden, která v kraji poskytuje nájemní bydlení. Těm, kteří se rozhodnou pomáhat, nabízí alternativní ubytování. Má na to vyčleněny byty v Ostravě, Havířově a Karviné. „Chceme, aby se lidé nebáli, že by mohli nakazit své blízké,“ takto budou sice dočasně odloučení od svých blízkých, ale zato minimalizují riziko přenosu nákazy,“ řekl Jan Rafaj, šéf společnosti Heimstaden.