„Co konkrétně jim koupím, to samozřejmě neprozradím. Ale budou to drobnosti. Dříve jsem zabalil například cigarety nebo zapalovače… sice jsem je tím podporoval v jejich neřesti, ale naše organizace klade důraz na to, že si člověk musí rozhodovat sám o sobě,“ popisuje Pokorný (58) na předvánočním setkání asi stovky dobrovolníků ADRA v Porubě.

On sám se činnosti ve prospěch řečené neziskovky věnuje v létě jednou týdne a v zimě o něco méně. Jeho „kamarádi“ ze Zlatého slunce se jmenují Jiří, jeden má třiašedesát a druhý čtyřiašedesát let. „Nejčastěji je navštěvuji v neděli odpoledne. Mám to z Dubiny kousek. Vyrazíme společně klidně třeba na pivo,“ líčí bývalý lesní inženýr, nyní speciální pedagog.

Kořeny jeho dobrovolnictví pak Pokorný spatřuje ve svém dětství v Brdech. „S maminkou, tatínkem a sestrami jsme chodívali do obce Hrádek do domova důchodců za Lojzičkou. Nebyla příbuzná, šlo o cizí paní…“ vysvětluje s tím, že po přiženění se do Ostravy začal s těmito aktivitami i on. A žena neprotestuje – sama má zkušenosti s návštěvami seniorů v DD Korýtko.

Pokorného krédem totiž je: Hodnotu má to, co uděláme pro druhé! „Máme z toho přeci užitek všichni. Není to promarněný čas,“ uvádí a vzpomíná, že impuls stát se skutečným dobrovolníkem přišel po práci na složitém projektu u dřívějšího zaměstnavatele, lesnického holdingu. „Cítil jsem potřebu nehonit se pouze za výdělkem,“ tvrdí člen ostravské organizace ADRA.

K té se přidal po zjištění, že domovy důchodců chtějí dobrovolníky „organizované“ a zaštítěné nějakou neziskovkou. „Toto má ADRA profesionálně uchopené. Naučila mne jak jednat s klienty i jezdit s invalidním vozíčkem,“ říká Pokorný. Přidává příhodu se seniory ze Zlatého slunce – když zjistili, s jak handicapovanými dětmi pracuje, pravili: „Ti jsou na tom ještě hůř!“.

Středeční sirény, výzva dobrovolníkům

ADRA Ostrava má zajímavě nastaveno datum přijímání nových dobrovolníků. „Signálem je polední zkouška sirén první středu v měsíci,“ vysvětluje mluvčí organizace Zuzana Kuperová s tím, že od jedné hodiny se pak mohou zájemci hlásit v Dobrovolnickém centru ADRA na Jiráskově náměstí 1439/4. A první příležitost v novém roce se jim naskytne 3. ledna. „Je to ideální termín pro ty, kteří si dají předsevzetí, že udělají dobrý skutek,“ poznamenává Kuperová.