Dobrovolníkem se mohou stát student, maminka na rodičovské dovolené či starší žena. Stačí se jen rozhodnout.

„Dobrovolníků máme pořád nedostatek, potřebujeme jich stovky, ročně zapojíme do této činnosti asi 400 lidí a v současné době pomáhá okolo 250 dobrovolníků," říká koordinátorka Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě Zuzana Kuperová. Hledají je ve všech cílových skupinách. Nejen pro dětská oddělení napříč nemocnicemi, ale také do pěstounských rodin, kde je dobrovolnictví akčnější dobrovolníci mohou chodit s dětmi do kina, do divadla, za sportem.

ČTĚTE TAKÉ: Ostrava „hraje" stále častěji ve filmech. Město láká domácí i zahraniční tvůrce

„Velmi nám ale chybějí lidé, kteří by se věnovali seniorům. Těch je totiž nejvíce a stále jich přibývá. Ať už to jsou staří lidé v domovech nebo ti, kteří žijí sami, izolovaně a potřebují si s někým popovídat, zajít na procházku. Takových opuštěných lidí jsou ve městě stovky," popisuje Zuzana Kuperová.

Další skupinou jsou osoby s postižením. „Je to o něco náročnější, jedná se například o mladistvé mentálně postižené, kteří žijí v chráněných bydleních a rádi by zašli s někým na kávu nebo si zaplavat," říká koordinátorka.

PRO ZÁJEMCE

Jak se tedy stát dobrovolníkem? „Lidé se nemají čeho obávat a nemusejí nic umět. Každou první středu v měsíci pořádáme pro zájemce u nás na Jiráskově náměstí v centru Ostravy v sídle Adry pohovory. Zájemce vyplní krátký dotazník a na základě něj si s ním pracovnice Adry povídá. Zjišťuje, co ho motivuje, co ho baví, komu by chtěl pomáhat a jak dlouho. Poté se domluví na nejlepší možné variantě pomoci. Žádné speciální požadavky nemáme," vysvětluje Zuzana Kuperová.

Téměř ve všech případech zájemci tímto pohovorem projdou.

Následuje školení, kde se dozvědí něco o Adře, o svých právech a povinnostech, probírají se různé modelové situace, které mohou nastat, jak se v nich zachovat, jak se jich vyvarovat a podobně. Učí se také například manipulaci s invalidním vozíkem. „Po absolvování školení získávají certifikát dobrovolníka, musejí doložit čistý trestní rejstřík a mít potvrzení od obvodního lékaře, že jsou způsobilí tuto práci vykonávat. Přiděluje se jim koordinátor, se kterým jsou v kontaktu," doplnila Zuzana Kuperová.

A pak už jen vyšetřit si kupříkladu hodinu týdně na čtení, povídání si či procházku. Nejbližší termín pohovorů je ve středu 5. dubna v sídle Adry na Jiráskově náměstí od 13 do 17 hodin.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dvouleté děti nejsou do školek zralé

Denisa daruje svůj čas. Naplňuje ji to pocitem štěstí Pětadvacetiletá Denisa Porubková je z Brumovic u Opavy, přesto ji pravidelně zastihnete na oddělení následné péče Vítkovické nemocnice v Ostravě.

Právě tady tráví svůj volný čas jako dobrovolnice u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů. Povídá si s nimi nebo jim jen naslouchá. Dobrovolnické práci v nemocnici se prostřednictvím mezinárodní organizace ADRA věnuje mladá administrativní pracovnice teprve pár měsíců. Dobrovolnictví v jiných oblastech, například jako doučovatelka, už ale obětuje svůj čas řadu let. V nemocnici původně zvažovala práci s dětmi, nakonec však nedá dopustit na seniory.

„Pro mě osobně je dobrovolnictví o tom trávit čas s někým, kdo o to opravdu stojí. Není to o ničem jiném než darovat jen trochu času, radosti, porozumění. Někteří lidé totiž nemají někoho, kdo by je vyslechl nebo s nimi alespoň chvíli pobyl," vysvětluje dobrovolnice Denisa Porubková.

K dobrovolnictví není potřeba žádných speciálních dovedností. Stačí jen zájem a trocha volného času, klidně i nepravidelně.

„To, že někomu udělám radost pouze svou přítomností, mě naplňuje pocitem štěstí a také je to částečně mým smyslem života. Pokud někomu pomůžu jen tím, že daruji pár hodin, stojí to za to. Je škoda, že je nás tak málo."

A co Denisu na práci s pacienty nejvíce baví? „Je opravdu zajímavé poslouchat cizí životní příběhy. Každý je originální, někdy smutný, někdy veselý. A taky není nad ten pocit, kdy se na vás někdo usměje jenom za to, že tady jste," říká mladá dobrovolnice.

ČTĚTE TAKÉ: Ostrava smutní. Fanoušci Věry Špinarové se v úterý sešli v centru města