Sedm křesel obsadí ČSSD, čtyři ODS. Sociální demokracie si uchová funkci primátora, v té by měl pokračovat Petr Kajnar. Počet jeho náměstků se zvýší z pěti na šest, každá politická strana bude mít tři. Rozdělí se resort, který nyní zahrnoval zdravotnictví, kulturu, školství, sociální věci a sport.

ODS své nominace oznámila ve středu. Statutárním zástupcem primátora bude Dalibor Madej. V minulém volebním období měl coby Kajnarův náměstek na starosti životní prostředí. Stejný resort bude spravovat i následující čtyři roky. Předseda ostravské ODS a člen vyjednávacího týmu Tomáš Petřík bude mít coby nový náměstek primátora na starosti finance. Školství, sociální věci a sport povede bývalý neuvolněný radní Martin Štěpánek. Neuvolněnou členkou rady pak za ODS bude čtyřiatřicetiletá stávající městská zastupitelka Zuzana Kučerová.

Ve čtvrtek představila své nové radní i ČSSD. Náměstkem primátora pro dopravu bude Aleš Boháč, investice bude spravovat Jiří Srba, resort zdravotnictví a kultury připadne Simoně Piperkové. Neuvolněnými radními za ČSSD budou Miroslav Rojíček, Pavel Planka a Tomáš Sucharda.

V pětapadesáti­členném městském zastupitelstvu získala ČSSD jednadvacet křesel, ODS dvanáct. V opozici skončí hnutí Ostravak s deseti mandáty, KSČM s osmi a TOP 09 se čtyřmi zastupiteli. Koaliční dohoda by měla být podepsána v neděli.

Noví ostravští radní.
>> POZNÁMKA MARTINA PLEVY

Spokojené manželství pokračuje. Idylka jako dřív to už ale nebude

ČSSD si plácla s ODS, primátorem bude Petr Kajnar, náměstkem pro nejožehavější oblast životního prostředí Dalibor Madej. Z tohoto pohledu to vypadá, jako by se na ostravské radnici po komunálních volbách nezměnilo vůbec nic.

Když však člověk přejde seznam dalších jmen budoucích náměstků primátora, zjistí, že vše při starém to zdaleka není. Zbylá křesla ve vedení radnice totiž obsadí nové tváře. Chuť vládnout byla u těch členů obou stran, kteří se zatím na výsluní komunální politiky nepodívali, dokonce tak silná, že se muselo rozdělit dřívější jedno křeslo náměstka na dvě.

Získali o korýtko víc – prý díky tomu budou schopni být více prospěšní občanům. Zda jsou to jen sladké řeči, nebo se opravdu podaří dosud „neprovařeným“ jménům získat přízeň občanů během čtyřleté vlády na svou stranu, se teprve uvidí.

Už teď je však jisté, že pokud se k moci chtěli dobrat jen proto, aby byli prospěšní především své kapse, tak to nebudou mít jen tak jednoduché. Opoziční strany v čele s novým hnutím Ostravak slibují, že si na praktiky velkokoaliční vlády posvítí. Mají k tomu o dost silnější mandát než dříve, takže je bezesporu slyšet bude. Máme se tedy na co těšit. Ustavující zastupitelstvo bude už příští týden…
Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!