Učí školáky, jak ho třídit a také třeba, co si počít s přepáleným fritovacím olejem.

„Vystudovala jsem obor zpracování a zneškodňování odpadu na Vysoké škole báňské. Za dnes už bývalou láskou jsem se odstěhovala do jižních Čech a marně zde sháněla místo v oboru," vypráví.

close Jitka Halamová s Odpaďáčkem. zoom_in Olejový bandita

To se nepovedlo, ale nevzdala to. Připravila si projekt, pořídila loutku Olejového bandity, který dětem vysvětluje, co dělat s upotřebeným olejem z domácnosti, a přihlásila se do soutěže Rozjezdy roku.

Tu pořádá každoročně společnost T-mobile a má podpořit dobré nápady, aby nezapadly. Slečna Jitka uspěla. Dodnes děti z jihočeských škol olej sbírají pro další použití.

Jitka Halamová se mezitím vrátila zpět do rodného Vratimova. Z Olejového bandity se stal Odpaďáček a nyní obdobný projekt rozjíždí také ve školách na Ostravsku.

Věří, že bude úspěšný stejně jako na jihu Čech. Školy tam vyberou i přes dva tisíce kilogramů fritovacího oleje za půl roku. Ti nejlepší sběrači dostávají i drobné ceny.

Plasty, papír i olej

„Jedna holčička Natálka, nasbírala 90 kilogramů. Jsou děti, které jsou úspěšné, protože třeba mají někoho v hospodě a ten jim olej dává. Jsou ale také děti, které třeba oběhnou domky v celé vesnici a domluví si, že jim jej budou nechávat. I když nejsou ve sběru nejlepší, myslím s odměnou i na ně," říká slečna Jitka s tím, že zájem mají spíše ti menší.

Ve školách se děti dozvědí, že nejen plasty, papír, plechovky a další kovy se dají recyklovat, ale využít se dá právě i fritovací olej.

„Vozí se do firmy, která jej čistí, a pak se z něj vyrábí například palivo pro elektrárny, biopalivo, dá se z něj vyrobit bioplast nebo třeba i mýdlo. Když olej ale doma vylijete do dřezu nebo toalety, může ucpat potrubí a také působí problémy v čistírně odpadních vod," vysvětluje.

O snech

Na Ostravsku zatím navázala spolupráci s tuctem škol. Ty objíždí s Odpaďáčkem, který dětem vysvětlí, jak správně nakládat s odpadky. A také domlouvá sběr oleje, kdy školy mohou za kilo dostat dvě až čtyři koruny.

„Nejúspěšnější jsem v Porubě, kde se přihlásily čtyři školy. Ale projekt rozjíždím teprve od začátku roku. Rozeslala jsem na dvě stovky e-mailů školám na Ostravsku, ozvalo se jen několik," říká a nevzdává se.

„Moc mě to baví. Jsem do toho tak zažraná, že se mi o tom v noci i zdá," usmívá se a sní o tom, že jednou by to možná nemusel být jen na čas velmi náročný koníček, ale také zdroj obživy.

„Teď jsme ráda, když mi to pokryje náklady na projetý benzin a ceny pro školáky," dodává.

Podrobné informace o projektu lze najít na webu: www.odpadacek.cz.