Úspěch slaví tvůrci společenského snímku o ostravském fotbalovém klubu Banik!!!, dokumentu Boxerky z Klokočova a dětského pořadu Ty Brďo!.

Hlavní cena festivalu – Velký Ještídek, byla udělena snímku Banik!!!. „Dokument Banik!!! není sportovní kronika, mapuje jednu ze stránek dějin Ostravy. A Baník do historie Ostravy prostě patří. Když jsem přišel s nápadem natočit dokument o fotbalovém klubu, tušil jsem, že to nebude jednoduché. Ale jako milovník sportu jsem vsadil na správný tvůrčí tým a věřil jsem, že snímek bude úspěšný. Dvakrát vyprodaný Gong  při předpremiéře potvrdil mou domněnku. Jsem rád, že dokument ocenili nejen spokojení diváci, ale i odborná festivalová porota," říká ředitel ostravského televizního studia Tomáš Šiřina a dramaturg Marek Dohnal dodává: "Když jsme dokument začali točit, vypadalo to s Baníkem všelijak. Nikdo nevěděl, co bude dál. Po dvou letech jede Baník na vlně vítězství a my jsme rádi, že jsme toho součástí. Jak fotbalový klub, tak náš dokument sbírá body."

Zdroj: Česká televize

Více snímků z dokumentu naleznete v přiložené fotogalerii:

Milan Baroš vlevo na snímku s Josefem Hušbauerem. Ilustrační foto ze zápasu Baník Ostrava - Slavia Praha, 30. září 2018.
Kapitán Baníku Baroš nenastoupí proti Karviné ani proti Plzni

Boxerky z Klokočova

První místo v soutěžní kategorii Děti a sport vyhrál dokument Boxerky z Klokočova. Pozoruhodný snímek o milovnících boxu ukazuje křehké dívenky, které se nebojí dát pořádnou ránu pěstí.

„V Klokočově trénuje pět holek a sedm kluků. Schází se třikrát týdně a dokonce mají svůj vlastní ring, čímž se může pochlubit jen pět manšaftů na Moravě,“ prozrazuje autorka námětu Tereza Reková.

Mezi místními vyniká křehká dívenka Eliška, dcera řezníka, která pomáhá u svého otce na farmě, a také Nathalie, která má box v rodině.

Ostravská kavárna Atlantik nabízí kávu, v jejíž pěně jsou natištěné fotografie.
Ostrava má nový kávový hit. Víte, co je selfieccino? Podívejte se

„Eliška s Nathalií jsou velké kamarádky. Sledovali jsme je nejenom při boxerských trénincích a zápasech, ale i při běžných domácích činnostech. Vydali jsme se s nimi i do školy pozorovat jejich soužití se spolužáky. Zachytit jsme totiž chtěli nejenom box, ale kontrastně i vesnický způsob života,“ dodává Reková.

Ty Brďo!

Z Liberce si cenu odnesl i dětský pořad Ty Brďo! – televizní pohádkový seriál, který zábavnou formou přibližuje „neprobádaný“ okolní svět. Zvítězil v kategorii Metodické a populárně vzdělávací snímky. Porota SPORTfilm Liberec ocenila, jak pořad ztvárnil téma atletika:

„Autoři seznamují nejmenší diváky se základními pohybovými aktivitami, jako jsou běh, skok, hod, které provázaly člověka od pravěku a které se staly základem atletiky. V přiměřeném rozsahu a hravým způsobem podávají dětem základní informace o jednotlivých atletických disciplínách a vedou je nenápadně k zájmu o vlastní sportování.“ Animovaná encyklopedie pro děti se na Déčku objevuje pravidelně už po čtyři roky.

Vítězové jednotlivých kategorií jsou každoročně vysíláni na mezinárodní festival Sport Movies & Tv, kde se setkávají s konkurencí vítězů šestnácti národních festivalů.

V letošním roce se koná festival v italském Miláně, kde se tedy představí i úspěšné dokumenty ostravského studia České televize Banik!!! a Boxerky z Klokočova.