V žebříčku dvaceti nejnavštěvovanějších turistických cílů, který zveřejnila agentura CzechTourism, obsadila Dolní oblast Vítkovic s Landek Parkem čtvrté místo s celkovou návštěvností 679 tisíc lidí a Zoo Ostrava se 430 tisíci návštěvníky deváté místo. (Žebříček vede Pražský hrad s 1,75 milionu návštěvníků, následují Zoo Praha a AquaPalace Praha pozn. red.)

„Mezi zoologickými zahradami jsme obhájili třetí místo z roku 2012 za první Zoo Praha a druhou Zoo Zlín. O tom, že zoologické zahrady patří mezi nejatraktivnější místa, svědčí, že se v první dvacítce objevilo hned sedm z nich," uvedla Dana Škorňáková z oddělení pro kontakt s veřejností Zoo Ostrava.

Co se podařilo?

„Za poslední dobu se toho u nás mnoho událo. Zatímco v minulých letech vývoj oproti pražské a zlínské zoo stagnoval, nyní se expozice z evropských peněz a příspěvků zřizovatele zvelebují a za posledních deset let jsme postavili spoustu nových expozic s přírodními výběhy. Přestavěli jsme část bývalého pavilonu hrochů na Tanganiku, dokončujeme Pavilon evoluce a v létě jsme zprovoznili Safari. To mimochodem ukončí svůj sezonní provoz už tuto neděli, takže návštěvníci mají do jara poslední možnost projet se safari expresem," popsala Dana Škorňáková.

Dolní oblast Vítkovic si oproti výsledkům z roku 2012 polepšila o jednu příčku. „Posunuli jsme se z pátého na čtvrté místo. Lákáme návštěvníky na to, že jsme jiní. Nabízíme světový unikát a spoustu netradičních zážitků. Klademe důraz na interaktivitu a velkou váhu má i to, že od nás nikdo neodchází s prázdnou, ale veze si domů spoustu nových vědomostí. Svůj podíl na návštěvnosti mají také zajímavé akce, které se během roku v našem areálu pořádají," uvedla mluvčí Karolína Rycková z Dolní oblasti Vítkovice.

Co nového chystají?

V areálu Zoo Ostrava se v současnosti dokončuje Pavilon evoluce, který by mohli první návštěvníci vidět na jaře příštího roku. Dá se předpokládat, že se návštěvnost zoologického areálu ještě zvedne. Zoo kromě otevření Pavilonu evoluce na jaře příštího roku do budoucna plánuje i zřízení expozice pro tučňáky a tuleně.

„Na jaře 2015 budeme otevírat kavárnu na Vysoké peci číslo 1. V průběhu roku pak vznikne v areálu dolu Hlubina velké vzdělávací a kulturní centrum zaměřené na humanitní a umělecké obory," popsala plány na příští rok mluvčí Dolní oblasti Vítkovic Karolína Rycková.