Na vysokou pec č. 1 jezdí výtahem exkurze odborníků i zvědaví laikové. V aule Gong v někdejším plynojemu probíhají odborné konference, semináře, pracovní a vzdělávací debaty ale i kulturní akce a společenská setkání.

Právě dnes probíhá v Dolních Vítkovicích konference ukazující, jak se Dolní oblast za pomoci mnoha odborníků a institucí měnila a změnila. Jsou u toho i významné osobnosti českého společenského, kulturního a politického života. Prostě život v Dolní oblasti začíná jít směrem, který podpoří technickou vzdělanost a ukáže Ostravu zbytku České republiky, ale i Evropě, v jiném lepším světle.

Přečtěte si také: Den D pro Dolní oblast: Otevíráme lidem! Račte vstoupit

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka je dobře, že se znovuzrozené Dolní Vítkovice otevírají. „Mám radost, že zvolené řešení přirozeně naváže na stávající městské centrum a obohatí nabídku volnočasových aktivit pro naše občany i návštěvníky ze zahraničí," míní hejtman Novák.

Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, nová turistická atrakce Ostravy se slavnostně otevře už tento pátek odpoledne.

Svět techniky je novou atrakcí Ostravy

Děti i dospělí mají jedinečnou možnost zajímavého, zábavného a přitom naučeného trávení volného času. Nabízí jim ji nově otevřený „malý" Svět techniky v ostravské industriální památce Dolní oblast Vítkovic.

Šlapat na kole a vyrábět tak elektřinu. Na trenažéru pilotovat letadlo nebo třeba tlačit důlní vozík po různých typech kolejí. Zkrátka ne se pouze dívat, ale vše si detailně osahat, vyzkoušet, hrát si.

To je hlavní cíl malého Světa techniky, který se zítra slavnostně otevře v objektu bývalé VI. energetické ústředny v Dolní oblasti Vítkovic. Interaktivní „muzeum", které představuje všemožné technické vychytávky, které byly vymyšleny za posledních dvě stě let, pak bude pro veřejnost otevřeno sedm dní v týdnu.

„Připravili jsme výjimečnou expozici plnou originálních věcí, které návštěvníky provedou zábavnou formou historií českého průmyslu. Chceme lidem nabídnout zajímavou alternativu trávení volného času. To, jak výsledná expozice vypadá, předčilo má očekávání," konstatoval Jan Světlík, šéf strojírenské skupiny Vítkovice, který stojí za proměnou Dolní oblasti Vítkovic.

Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, nová turistická atrakce Ostravy se slavnostně otevře už tento pátek odpoledne.

Dotýkat se je přísně přikázáno

Malý Svět techniky v objektu nově pojmenovaném stručně U6 je třetí atrakcí v areálu industriální památky, která se od jara letošního roku postupně zpřístupňuje veřejnosti. Nejprve přivítala návštěvníky revitalizovaná vysoká pec č. 1, pak bývalý plynojem přestavěný na Multifunkční aulu Gong.

„Pro návštěvníky jsme přichystali zhruba stovku exponátů. Dotýkat se jich je přísně přikázáno," zdůraznil s úsměvem Jakub Švrček, šéf Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Mezi nejzajímavější věci, které na lidi v U6 čekají, patří podle něj například motor stíhačky MiG 21, parní stroj, železniční stanice nebo třeba obří ponorka Nautilus z románu Julesa Vernea.

„Romány Julesa Vernea a jeho technické nápady se táhnou jako nit celým výstavním prostorem. Spojnicí mezi tímto spisovatelem a námi je navíc i to, že se narodil v roce 1828, tedy ve stejný rok, jako byly Vítkovice založeny," doplnil Jakub Švrček.

Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, nová turistická atrakce Ostravy se slavnostně otevře už tento pátek odpoledne.

Interaktivní muzeum pro hravé

Podle Petra Koudely, šéfa sdružení Dolní oblast Vítkovice, je otevření malého Světa techniky zlomovým okamžikem. „Jde o velké finále první etpy proměny Dolní oblasti ze staré průmyslové zóny na areál přístupný veřejnosti. Naše ambice jsou stát se jedním z nejnavštěvovanějších míst v České republice," konstatoval Koudela.

V interaktivním muzeu si přijdou na své děti i dospělí. Každého, kdo má v sobě trochu hravosti, zdejší exponáty zaujmou. Pak už bude záležet jen na tom, kolik času si člověk na návštěvu vyhradí. Jan Světlík ještě upozornil, že je vše uděláno tak, aby lidé nepřicházeli jen jednou a dost, ale aby se vraceli a zkoušeli a poznávali technické vychytávky znovu a znovu.

„Od pondělí do pátku budeme mít otevřeno od 9 do 17 hodin, o víkendu pak od 10 do 18 hodin. V pátek 16. listopadu ale na ukázku zpřístupníme expozici zdarma veřejnosti od 14.30 hodin a o tomto víkendu začneme mimořádně už v 9 hodin," doplnil Jakub Švrček s tím, že najednou pojme Svět techniky zhruba dvě stě padesát návštěvníků, o které se budou průvodci starat na dvanácti různě zaměřených stanovištích.

Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic, nová turistická atrakce Ostravy se slavnostně otevře už tento pátek odpoledne.

A jaké bude vstupné do U6? „Snažili jsme se jít s cenou co nejníž, takže děti od šesti do patnácti let, studenti a důchodci zaplatí za vstup padesát korun, dospělého přijde vstupenka na devadesát korun," dodal Švrček.

Závěrem připomněl, že v Dolní oblasti se už zároveň začal stavět i takzvaný velký Svět techniky objekt se zrcadlovou fasádou podle návrhu architekta Josefa Pleskota. V něm budou opět nejrůznější interaktivní exponáty, které dají návštěvníkům možnost osahat si i technologie budoucnosti.