Jelikož se prosklená kavárna Bolt Café nachází vysoko nad zemí, její návštěva je nevšedním zážitkem. Zároveň je ideálním místem pro speciální příležitosti a vzácné okamžiky. „Už několikrát tady byla žádost o ruku a často zde lidé oslavují narozeniny. Vyberou si zákusek a my jim zazpíváme písničku,“ popsala baristka Radka Bachorková, která v podniku pracuje druhým rokem.

Návštěvníci si nejčastěji objednávají kávu a sladké zákusky. V nabídce jsou dále různé nealkoholické nápoje, rozlévaná vína, lahvová piva, likéry nebo míchané drinky. „Připravujeme například prosecco se sorbetem. Lidé se té kombinaci často diví, protože v kavárnách většinou nebývá. Ale když si ji pak objednají, zjistí, že je opravdu moc dobrá,“ vyjmenovala baristka jednu z položek na nápojovém lístku.

PROMĚNA DOV: Svět techniky - tehdy
TEHDY A DNES. Podívejte se, jak se změnily Dolní Vítkovice

Kvůli pandemii koronaviru bylo fungování podniku na několik měsíců omezeno. Zaměstnanci ale nezaháleli a přišli se zajímavou alternativou. „Protože zákazníci nemohli dovnitř, udělali jsme takzvané okýnko v oblacích. Lidé si v něm mohli koupit kávu a další nápoje s sebou a vypít si je venku,“ řekla Michaela Langrová, která má provoz Bolt Café na starosti.

BOLT TOWER
Bolt Tower
, neboli šroubová věž, je nástavba Vysoké pece číslo 1 v areálu Dolních Vítkovic. Se svými 345 metry nad mořem je nejvyšším geografickým bodem v Ostravě. Veřejnosti byla zpřístupněna v roce 2015 a pokřtil ji jamajský sportovec Usain Bolt, který se v Ostravě pravidelně účastnil mezinárodního atletického klání Zlatá tretra. Součástí nástavby ve tvaru šroubovice je vyhlídková terasa a kavárna Bolt Café.

Už několik týdnů kavárna opět normálně funguje a lidé v ní zase mohou posedět. Přichází jak místní, tak turisté z různých koutů České republiky i návštěvníci ze zahraničí. „Teď o letních prázdninách k nám hodně chodí Slováci a Poláci, občas také Němci,“ upřesnila baristka.

Zájemci mohou Bolt Café navštívit každý den od deseti hodin dopoledne do osmi hodin večer. Předtím je doporučeno udělat rezervaci, protože uvnitř je limitovaný počet návštěvníků. „Poukaz na výjezd nahoru na vyhlídku stojí dvě stě korun a polovina z této částky je předplacený voucher na konzumaci v kavárně. Za ten si zákazníci mohou dát například kávu a dort, zbytek pak doplatí,“ uvedla Langrová.

Rezervaci lze provést na webových stánkách nebo v den návštěvy telefonicky. Sraz je u návštěvnického centra poblíž tramvají. Samotný vchod do Bolt Tower se nachází u parkoviště mezi Hlubinou a vysokou pecí v blízkosti ulice Místecké. Po šesté hodině večer dokonce stačí zazvonit přímo u vchodu a počkat na příchod zaměstnance, který zákazníky vyveze nahoru výtahem.

Oblast Dolních Vítkovic v Ostravě – Hlubina
Dolní Vítkovice jako živá součást města. Každoročně přilákají statisíce lidí

Návštěvu Bolt Café je také možné spojit s komentovanou prohlídkou celé šroubové věže Bolt Tower a kromě kávy tak získat mnoho zajímavých informací o výrobě surového železa a historii Dolních Vítkovic. Průvodce dává účastníkům u kavárny na několik minut rozchod, aby se v ní mohli občerstvit. Zákazníci s rezervací ale mají vždy přednost před těmi, kteří přijdou v rámci prohlídkové trasy.