Tak smělé cíle si lidé ze sdružení Dolní oblast Vítkovice ani neodvážili dávat. Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík sice věřil, že se z areálu národní kulturní památky, která se po revitalizaci v průběhu letošního roku postupně otevírá veřejnosti, stane velký hit, takovou návštěvnost však nečekal ani on. „Loni naše areály navštívilo 155 tisíc lidí. Bylo nám jasné, že když se letos zpřístupní rekonstruovaná vysoká pec nebo aula Gong v plynojemu, počet lidí naroste. Ale jako cíl jsme si pro letošek raději stanovili 250 tisíc návštěvníků, ačkoliv nás pan Světlík přesvědčoval, že to bude ještě více," přiznal šéf sdružení Petr Koudela.

Půlmiliontý Matěj

Host s pořadovým číslem 500 000 překročil brány Dolní oblasti v těchto dnech. Stal se jím desetiletý Matěj Muroň z Berouna, který do Ostravy přijel s otcem pocházejícím z Vítkovic na prohlídku Světa techniky v VI. energetické ústředně, jež byla s interaktivními exponáty zpřístupněna veřejnosti teprve před pár týdny. Nejvíce se mu líbilo ve starých škodovkách a v kabině tramvaje, ve které si zahrál na řidiče.

Do rekordní návštěvnosti se počítají lidé, kteří zavítali do všech areálů ve správě sdružení Dolní oblast Vítkovice, tedy také na sousední Důl Hlubina a do hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích. Číslo je tak vysoké, že areály pravděpodobně čeká posun do první desítky nejnavštěvovanějších cílů v České republice. V našem kraji má podobnou návštěvnost už jen ostravská zoo.

Pomohly Colours

„K tak vysoké návštěvnosti nám pomohl festival Colours of Ostrava, který trval čtyři dny a denně na něj přišlo až třicet tisíc lidí. Lákají ale také samotné technické památky, unikátní Multifunkční aula Gong postavená v bývalém plynojemu nebo interaktivní expozice Světa techniky," vysvětlil dále Petr Koudela.

V současné době se v Dolních Vítkovicích koná až pět akcí týdně, firmy si zde organizují školení pro své zaměstnance, školy přednášky pro studenty. Vyprodanou šňůru koncertů měl nedávno v aule Gong písničkář Jaromír Nohavica s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

„Teď aktuálně odstartovala výstava jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Pleskota s názvem Cesta, která bude v galerii v Gongu k vidění až do konce března," připomněl David Karčmář, který má ve sdružení Dolní oblast Vítkovice na starost obchod a marketing.

Právě výstavní prostory v Gongu by se měly zhruba od poloviny příštího rolu stát oficiální městskou galerií, která přinese v těchto unikátních prostorách několik výstav současného umění ročně.

K větším expozicím budou sloužit v rámci městské galerie také prostory rekonstruovaného Trojhalí na Nové Karolině, které mají být hotovy na konci příštího roku. „Naší ambicí je, aby uměleckou radu městské galerie tvořily skutečné kapacity v oborech výtvarného umění, architektury, vzdělávání a propagace umění, které budou pocházet nejen z České republiky, ale i z Německa, Polska či Slovenska. Chceme totiž vytvořit instituci evropského významu," konstatoval Jan Světlík.

V Dolní oblasti bude socha Radegasta

Areál Dolní oblasti Vítkovic má od pátku své oficiální pivo. Partnerem této velké turistické atrakce se stal nošovický pivovar Radegast, který by měl zajistit, aby návštěvníci měli nejen co pít, ale i jíst. Obě strany podepsaly smlouvu o spolupráci platnou do roku 2016. Do rodiny těch, kteří mají zájem pečovat o kulturní dědictví a předat ho dalším generacím, přibyl důležitý a silný člen.

„Věřím, že vzájemná spolupráce pomůže zvýšit počet turistů, kteří do našeho kraje přijíždějí," řekl po podepsání memoranda šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík. Podle Karla Krause, manažera značky Radegast, bude spolupráce znamenat to, že se v areálu Dolní oblasti postupně začnou rozšiřovat možnosti občerstvení. Vznikat by zde měly pivnice či restaurace s logem pivovaru. Perličkou je, že do areálu bude umístěna i socha boha Radegasta.

„Nepůjde o žádnou kopii sochy, která stojí na Pustevnách, ale o zcela nové dílo, které se svou stylizací bude hodit do koncepce areálu této industriální památky," doplnil Karel Kraus.