Hemodialyzační středisko FN Ostrava zajistí instalaci dialyzačního přístroje i pravidelnou zavážku materiálu, který je k celému procesu potřeba.

„Tato forma dialýzy je vhodná pro pacienty, u nichž byla hemodialyzační léčba již zahájena na hemodialyzačním středisku, mají nastaveny parametry léčby i medikaci a mají o léčbu v domácím prostředí zájem. Samozřejmě musí mít kvalitní cévní přístup, tedy cévní spojku nebo dialyzační katetr, který je nezbytný k úspěšné dialyzační léčbě,“ uvedl primář Hemodialyzačně – transplantačního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava MUDr. Ivo Valkovský, Ph.D.

Petr Kramný v jednací síni v doprovodu ozbrojené vězeňské eskorty.
Napětí v kauze Kramný. Posouvá se termín, požádal o to státní zástupce

První byl dvaadvacetiletý student 

Prvním pacientem ve FN Ostrava, který se pro domácí formu hemodialýzy rozhodl, je 22letý student vysoké školy Erik Truksa.

„První dva týdny jsem se docházel zaučovat na středisko a následně jeden týden dojížděla sestřička ke mně domů, kde na mě dohlížela, a kdykoliv bylo potřeba, tak mi pomohla s obsluhou přístroje. Momentálně jsem na domácí dialýze necelé 3 měsíce a jsem velmi spokojen. Za největší výhodu považuji možnost vlastního nakládání s časem, kdy se nemusím přizpůsobovat dialýze, ale dialýza se přizpůsobuje mně,“ uvedl mladý muž, který se s onemocněním ledvin potýká od dětství.

Součástí domácí dialyzační jednotky může být úpravna vody, anebo může pacient využívat dialyzační roztok, který je mu v pravidelných intervalech dodávám v pětilitrových vacích.

Dezinfekce prostor kvůli covidu-19.
Policie řeší "akci" dezinfekce FAČRu. Baník i další kluby ale byly spokojeny

„Pacienti, kteří se budou chtít léčit hemodialýzou v domácím prostředí svépomocí, musí počítat s tím, že proces budou absolvovat pět až šestkrát týdně. Doba dialýzy se v takovém případě pohybuje mezi dvěma až třemi hodinami,“ uvedl primář Valkovský a doplnil, že pacient na domácí hemodialýze pak chodí na kontroly do odborné nefrologické ambulance obvykle jednou za čtyři týdny.

„Touto formou bych chtěl poděkovat panu primáři a MUDr. Stanislavě Kollárové, ale také staniční sestře Monice Kupcové za skvělou komunikaci, kterou se mnou vede. Kdykoliv mám sebemenší potíže, nebo se chci pouze na něco zeptat, tak se na ni rád obracím,“ popsal svůj vztah ke zdravotníkům Hemodialyzačního střediska FN Ostrava Erik Truksa.

Hemodialyzační středisko FN Ostrava má pro pacienty s chronickým selháním ledvin k dispozici 12 dialyzačních lůžek. Péče je tady poskytována také pacientům z jiných hemodialyzačních středisek, a to během jejich hospitalizace ve FN Ostrava, anebo v případě takzvané „rekreační“ hemodialýzy