Nadále platí, že mezi útočníky převažují muži. V posledních letech ale přibývá žen, které svým partnerům ubližují. Dokonce dochází k situacím, kdy jsou kvůli hrubostem vykázány z domovů.

Vloni takový osud potkal hned čtyři agresorky. V letech 2019 a 2020 skončila za dveřmi bytu pouze jedna žena, v roce 2021 dvě.

Stereotyp

„U domácího násilí nelze pohlížet stereotypně na muže jako agresora a ženu jako oběť, neboť i muž se může stát obětí domácího násilí,“ řekla Deníku Pavla Procházková z moravskoslezské policie.

Jako příklad uvedla ženu z Ostravy, která doma opakovaně napadala svého partnera. Při posledním incidentu udeřila pěstí i dceru. Muž i dcera museli být převezeni do nemocnice.

Ženě hrozí až dvanáct let vězení.
Sexuální obchod na Karvinsku a Ostravsku. Tisíce klientů, i šestnáctiletá dívka

„Díky včasnému oznámení a ochotě obětí situaci řešit, pak mohlo být zabráněno dalším případným incidentům,“ dodala Procházková.

Vloni moravskoslezští policisté vykázali z obydlí 87 osob, což je o 16 méně než v roce 2021. Nejčastěji zasahovali na Ostravsku (30krát), Karvinsku (19krát), Opavsku (16krát) a Frýdecko-Místecku (13krát). Nejméně násilností se odehrálo na Novojičínsku (4), Bruntálsku (5).

Teror

„U domácího násilí lze hovořit nejen o fyzické agresi. Mnohdy skrývá i násilí psychické, které je mnohem méně viditelné a obtížně odhalitelné,“ uvedla Procházková.

Takovým peklem si prošla žena z Karvinska, kterou fyzicky i psychicky týrali její bývalý manžel a syn, a to již od roku 2016. Několikrát ji vyhodili z bytu a nechtěli ji pustit zpátky. Nakonec musela přespat ve sklepních prostorech bytového domu.

Senioři

Výjimkou bohužel není ani násilí vůči seniorům. Útočníci spoléhají na svou fyzickou a psychickou převahu. Takovýto případ se stal na Opavsku, kde byl vykázán mladý muž. Matku urážel, následně přešel výhrůžkám, které v ženě vzbudily obavu o život a zdraví. Soužití vyústilo v situaci, kdy syn matku ohrožoval nožem.

Někteří z násilníků byli v loňském roce vykazováni opakovaně. Jiní zákon porušili, a to nejen tím, že se domáhali vstupu do obydlí.

Ilustrační foto.
Stařenka z Beskyd děkovala policistům. Poslechněte si dojemný telefonát

„Mnoho lidí si představí pouze zákaz navazování fyzického kontaktu, stejně jako muž z Karviné,“ doplnila Procházková, podle které dotyčný oběť kontaktoval prostřednictvím sociální sítě a aplikace. Poslal jí několik textových a hlasových zpráv.

„Tímto jednáním však mařil podmínky vykázání ze společného obydlí a byl policisty řešen v rámci přestupkového zákona,“ vysvětlila Procházková.

K tématu: Tajné mezinárodní gesto

Oběti domácího násilí si mohou pomoc přivolat prostřednictvím nenápadného mezinárodního gesta, které již po celém světě pomohlo řadě lidí. Gesto vypadá tak, že se otevře dlaň a natáhnou se prsty, přičemž palec se skrčí do vnitřní části dlaně.

Následně i zbylé čtyři prsty osoba ohne k palci a palec do těchto prstů takzvaně schová. Vznikne tak pěst s ukrytým palcem uvnitř. Toto gesto je mezinárodní a používá se po celém světě.

Podle policistů je důležité, aby oběti v sobě přemohly strach a na někoho se obrátily. „V případě potřeby je zřízena i linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí, a to nonstop na čísle 116006,“ uvedla Pavla Procházková z moravskoslezské policie.

„Pokud víte o někom, kdo je ohrožen domácím násilím, doporučte mu, aby kontaktoval pomáhající instituce, mezi které patří samozřejmě policie, ale také například Bílý kruh bezpečí a Intervenční centrum. To se nachází v Ostravě v Jurečkově ulici (pro okresy Ostrava, Opava a Nový Jičín) a v Havířově na ulici Opletalově (pro okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná),“ uzavřela Procházková.

Zdroj: Youtube