„Do ústavu ho nedám!“ vzkazuje Pavel Palkovič starší, který má handicapovaného syna ve své péči. A kromě toho po rozvodu se ženou též starosti s vypořádáním společného jmění manželů. Může kvůli tomu přijít o byt v Opavě, kde Palkovičovi žijí.

„Mám ještě dospělou dceru Denisu, která mi s ním hodně pomáhá, i když dělá v práci směny dvanáctky. To neštěstí nás semklo,“ říká Palkovič a vzpomíná na loňský srpen, kdy si jinak naprosto zdravý sedmnáctiletý kluk v noci stěžoval na silnou bolest hlavy a omdlel. „V ostravské fakultní nemocnici mu zjistili spontánní, těžké a život bezprostředně ohrožující krvácení do mozku s potřebou okamžité operace. Po ní i umělém spánku se vzbudil do úplně jiného světa,“ uvádí otec s tím, že Pavel je na vozíčku s motorickým postižením.

„Obávali jsme i mentálního, ale po této stránce je v pořádku. Už se dostává do své rozumové kondice. Ale všechno se učí znovu, psát – což mu kvůli omezené hybnosti moc nejde – i počítat. Jsme teď u malé násobilky, pomáhá mu s ní jedna studentka,“ popisuje otec.

Pavel Palkovič se svým tátou, hrozí jim, že kvůli vypořádání po rozvodu přijdou o bydlení.Zdroj: Archiv rodiny

Ve škole, kde se učil instalatérem (vysněná profese od páté třídy), má Pavel odklad. Vzkazují z ní, že mu drží místo. „Rád hrál fotbal, pořád si čutal. S tím je konec… Absolvujeme ale řadu intenzivních rehabilitací v nemocnicích, v ústavech i doma,“ líčí Palkovič starší.

Osud jeho syna považuje MUDr. Duda za šestnáct let své lékařské praxe za „určitě nejsmutnější“. A pediatr proto s operní zpěvačkou Hanou Fialovou – ostravskou Edith Piaf, jejíž syn se zotavuje též z následků úrazu – organizuje na podporu Pavla benefiční koncert.

Na zářijové Pavlovy osmnáctiny posléze do Opavy míří jak pediatr Duda, tak umělkyně Fialová. „Pavel už ztratil zdraví i bezstarostné mládí a se zdravotními následky bude potýkat celý zbytek života. Nedovolme, aby přišel ještě i o domov a rodinné zázemí,“ vyzývají.

Benefice v katedrále

Poslední říjnové pondělí (29. 10.) v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě proběhne koncert pro Pavla Palkoviče. Vystoupí na něm samozřejmě Hana Fialová ve své nejslavnější roli Edith Piaf. Dále pak zpěvák Tomáš Savka a další hosté. Za doprovodu orchestru s dirigentem Jakubem Žídkem zde zazní známé světové muzikálové skladby. Začátek je v 19 hodin; vstupenky na dobročinně-kulturní večer se dají objednat i prostřednictvím webu www.ostravainfo.cz.