„Přišli mladí kluci z Bohemia Energy, manželka je hnala a vysmáli se jí. Když jsem přijel z práce, už jim do smíchu nebylo,“ popisuje domovník (40), jenž si nepřeje zveřejňovat jméno. Podle svých slov dvojici šmejdů zabránil určitou fintou, bez použití síly, v odchodu z paneláku, nafotil si je i jejich auto a zavolal strážníkům!

„Tu čest volat naši městskou policii jsem měl v takovém případě už vícekrát. A nikdy nedorazila dříve než za patnáct minut, jednou až za více, než půlhodinku. Mně sice šmejdi neutekli, ale nedovedu si představit, že by o pomoc telefonoval některý starší soused,“ tvrdí předseda družstva, kterému prý strážníci sdělili, že „ nejde o život“.

Vedoucí úseku prevence a propagace ostravské městské policie Michaela Michnová upozorňuje, že k zákazu podomního prodeje nepřistupují hlídky nijak laxně: „Vloni jsme reagovali zhruba na tři stovky takovýchto oznámení občanů. Ve třiaosmdesáti případech strážníci řešili konkrétního podezřelého ze spáchání přestupku.“

Čas, kdy se pomoc od zavolání ukáže na místě, podle ní ovlivňuje více faktorů. Prioritou strážníků je být vidět v ulicích… a než dorazí po svých, mohou vzniknout prodlevy. „Při ohrožení života, zdraví a majetku samozřejmě využíváme služebních vozů,“ líčí Michnová s tím, že dojezd závisí na tom, kde se mobilní hlídka právě nachází.

Strážníci každopádně nedoporučují, aby se lidé pokoušeli šmejdy jakkoliv omezovat či zadržovat. „Pokud by si prodejce stěžoval na jejich jednání omezování svého práva na osobní svobodu pak by z toho mohli mít sami problémy. Zaznamenáváme i případy, kdy prodejce napadá občana, který se ho snaží zadržet,“ uvádí mluvčí.

Ideálním řešením je dát strážníkům podrobný popis šmejdů, uvést, co se na místě stalo a kterým směrem odešli či odjeli, „Hlídky pak procházejí okolí, předávají informace dalším kolegům a podnikají i jiná opatření, aby podezřelé z přestupku našli,“ uzavírá Michnová. Nejlepší, jak zdůrazňuje, je šmejdy nepustit do domu, natož bytu!

Zkušenosti předsedy družstva ze sídliště Hrabůvka ale ukazují, že s podomními prodejci si lidé asi ještě užijí. „Ti kluci prohlašovali, že jim ty pokuty nevadí, protože jim je firma proplatí. Jsem pro takové sankce, aby se jim to nevyplatilo,“ dodává domovník. I jeho recept zní: Připomínat nebezpečí hlavně seniorům a šmejdům neotevírat.

Nějak se přece musíme živit…
Zatím poslední šmejdi byl polapeni v lednu v Porubě. Obalamutili jednasedmdesátiletou důchodkyni, které za uzavření smlouvy na dodávky elektřiny i plynu slíbili sadu žárovek. Seniorka dostala po podpisu strach. Obrátila se o pomoc na radnici a místostarosta na podomní prodejce zavolal strážníky. „Dělám to, abych nemusel být na sociálce… Nějak se přece musím živit!“ prohlásil jeden ze dvou zadržených šmejdů. Těm podle nového zákona už hlídka nemohla dát jen pokutu takové případy jsou automaticky hlášeny na úřad, kde pak probíhá přestupkové řízení.