„Mám na starosti sedm lidí, které navštěvuji jednou za měsíc, kdy jim přinesu asi deset knížek. Převážně se jedná o starší spoluobčany, kteří už mají většinou zdravotní problémy. Špatně chodí, někteří jezdí na vozíku nebo jsou už bohužel upoutáni celý den na lůžku. Nejstarší paní, kterou mám na starosti, oslaví letos devadesátiny, ale pořád ráda čte,“ uvedla Martina Bartůňková.
DETEKTIVKY, ŽENSKÉ ROMÁNY I ŽIVOTOPISY
A jaké nosí knihy svým klientům? „Ženy dávají přednost ženským románům, detektivkám, ale třeba i životopisům slavných, včetně knižních novinek,“ dodává sympatická Martina Bartůňková.
Jak informoval Deník Petr Zlámal, vedoucí knihovnických služeb Knihovny města Ostravy, během loňského roku zajišťovala ostravská knihovna donáškovou službu pro dvaatřicet osob, což znamenalo 380 návštěv.
POTĚŠÍ KNIHA I MILÉ SLOVO
„Nevystudovala jsem sice knihovnickou školu, ale ekonomickou, přesto mě tato práce baví a také naplňuje. Často je totiž poznat, že lidé, kterým knihy nosím, se těší nejen na ně, ale i na setkání a krátké popovídání. Někteří se mi dokonce svěří i se svými problémy či stesky. A milé slovo je pro ně určitě balzám na duši. Už jsem se přistihla, že tak trochu začínám žít těmi jejich životními příběhy,“ svěřila se Martina Bartůňková.
Z jejích zkušeností vyplývá, že i v dnešním přetechnizovaném světě zůstává kniha vítaným společníkem. A je určitě dobře, že to platí i pro seniory, kteří žijí mnohdy zcela osamoceně.