„Vedení kraje a města Ostrava přijala vzhledem k razantnímu poklesu přepravovaných osob v době nouzového stavu ČR rozhodnutí o omezení rozsahu spojů veřejné dopravy na území města a kraje. Přestože průzkumy avizují snížení přepravní poptávky o desítky procent oproti normálu, připravená opatření sníží rozsah jen o zhruba 20 procent,“ informovala mluvčí Magistrátu města Ostravy Andrea Vojkovská.

Ilustrační foto.
Pozor! Kvůli koronaviru se opět změní jízdní řády vlaků a autobusů v kraji

Přijatá opatření znamenají zrušení vybraných linek nebo omezení četnosti spojů.

„I po zavedení změn však zůstává prioritou dodržet veřejnou dopravní dostupnost nejen ve městě, ale především ze vzdálenějších oblastí širšího okolí města, tak aby lidé mohli dojíždět do práce a udržovat ekonomickou činnost regionu,“ komentovala dále rozhodnutí mluvčí Ostravy.

MHD V OSTRAVĚ

V rámci ostravské MHD zavádí Dopravní podnik Ostrava speciálně nově vytvořený režim pro pracovní dny a víkendy. Všechny aktuální informace o omezeních v dopravě naleznou cestující v mobilní aplikaci MojeDPO, na www.dpo.cz/nouzovadoprava a v obvyklých vyhledávačích.

Ilustrační foto.
DPO přijímá další opatření v dopravě

Zastávkové označníky budou opatřeny informací o nových jízdních řádech s uvedením QR kódu s odkazem na aktuální jízdní řád. Cestující budou o chystaných změnách informováni také akustickým hlášením ve vozidlech MHD.

„Upravený jízdní řád by se dal s nadsázkou pojmenovat jako „víkend +“. Nejedná se však o plošné zavedení víkendových jízdních řádů. Jízdní řád, který bude platit od 1. dubna, jsme se i přes všechna zavedená omezení snažili nastavit tak, abychom byli schopni obsloužit i nadále všechny, kteří se potřebují v rámci města přemístit. I když se sníženým komfortem, více přestupy nebo delším čekáním na spoj,“ charakterizuje provedené úpravy jízdních řádů Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava.

DŮVODY

„Musíme reagovat na sníženou přepravní poptávku. Vedle toho je však potřeba omezení v dopravě vnímat také jako nutná úsporná opatření. Ta by mohla být klidně i vyšší, protože rozpočet města může letos přijít o řadu příjmů, ale rozhodně nechceme decimovat mobilitu ve městě. Předpokládám, že tak jak se budou uvolňovat karanténní opatření, bude se postupně vracet i ostravská MHD do normálu,“ řekl k rozhodnutí náměstek ostravského primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.
PODÍVEJTE SE: Svinov v době nákazy - místo k nepoznání. Kdo nemusí, necestuje

Nepřímý vliv na rozhodnutí o omezení dopravy v ostravském regionu má také nařízení Vlády ČR přiznat ošetřovné rodičům dětí do 13 let, což může ve svém důsledku přinést úbytek provozního personálu a především řidičů.

„Kraj se také přizpůsobuje faktu, že v příměstské dopravě výrazně poklesl počet přepravených osob. Omezení v regionální dopravě se týká především zbytných spojů, tedy školních spojů a těch, které nerozvážejí lidi do práce,“ uvedl k tématu Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK pro oblast dopravy s tím, že všechny podrobné informace o omezeních regionální dopravy naleznou cestující na webu www.kodis.cz.

K TÉMATU

Chystané změny v ostravské MHD - obecně:
• TRAMVAJE se zrušenými vybranými linkami a dalšími omezeními
• AUTOBUSY se zrušenými vybranými linkami a dalšími omezeními
• TROLEJBUSY podle nedělního provozu

Dosavadní zavedená opatření zůstávají v platnosti:
• zastavení školních linek a školních spojů
• zastavení tramvajových linek 6 a 15 a omezení na 10minutový interval na lince 8
• zastavení autobusových linek 20, 90, 91, 92 a omezení provozu na linkách 32 a 33
• zastavení provozu trolejbusových linek 103 a 109

Nově připravená omezení:
• zastavení provozu tramvajové linky 10
• zastavení provozu na autobusových linkách 35, 58, 59, 61, 62, 66, 73, 74, 95, 96, 97, 98 a 99
• omezení provozu na linkách 22, 23, 24, 26-29, 31-34, 37-41, 44, 45, 48-50, 53, 54-57
• nedělní provoz na trolejbusových linkách bude platit po celý týden

Více informací o aktuálních dopravních omezeních na www.dpo.cz/nouzovadoprava a www.kodis.cz.