Poptávka po hromadné dopravě v posledních týdnech opadla až o osmdesát procent. Spousta lidí však měla v té době nakoupené „měsíčníky“, a to mnohdy i na delší časový úsek než na měsíc. O své peníze nepřijdou.

„V lednu jsem si koupila půlroční jízdné z Havířova do Ostravy za 4500 korun. Koncem minulého týdne jsem byla na DPO a vrátili mi asi 2800 korun,“ těší paní Evu z Havířova.

ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

Cestující, kteří mají zájem o vrácení poměrné částky z neprojetého jízdného, se musejí nejdříve telefonicky objednat na pobočku zákaznického centra DPO v Poděbradově ulici v Ostravě, a to v pracovní dny od 7 do 15 hodin na telefonním čísle 601 565 832.

„Vrácení jízdného probíhá standardním způsobem,“ řekla mluvčí DPO Karolina Rycková s tím, že pro výpočet vrácené částky má podnik vzorec, který zabraňuje zneužívání systému, aby si cestující nemohl vymoci nežádanou slevu.

Kdo si u DPO bude chtít zažádat o vrácení poměrné částky, musí počítat se stokorunovým poplatkem k jízdenkám zakoupeným na ODISku a s padesátikorunovým poplatkem u jízdenek na bankovní platební kartě.

A s jakou poměrnou částkou mohou cestující počítat k pátečnímu datu, tedy k 27. březnu? Například ten, kdo si zakoupil 180denní jízdenku za 2199 korun 1. prosince 2019, dostal by nyní zpět po odečtení onoho stokorunového poplatku 410 korun.

Kdo si tentýž kupon koupil o měsíc později, dostal by zpět nyní 668 korun. U 90denní jízdenky za 1299 korun zakoupené 1. února by se po odečtu cestujícímu vrátilo 284 korun.

A u 30denní jízdenky za 499 korun pořízené 15. března by to nyní činilo 199 korun. Epidemie ale ještě bohužel neodezněla a opatření vlády zůstávají v platnosti, a stejně tak tedy prozatím i nabíhají dny, kdy cestující nemohou či nechtějí cestovat a mají nárok na vrácení části svých peněz.

Větší poměrnou částku dostanou zpět lidé, kteří mají zakoupeny i mimoostravské zóny, jak dokládá případ paní Evy.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník