Dopravce ruší povinný večerní nástup předními dveřmi a na každé zastávce bude také automaticky otevírat všechny dveře. Řidiče a cestující budou oddělovat speciální pásky.

Ilustrační foto
KORONAVIRUS: Porodnice ve FM je v karanténě

V Ostravě k tomuto kroku přistoupili včera odpoledne také. „Všechny dveře se budou na každé zastávce otvírat automaticky, kvůli zintenzivnění větrání i eliminaci dotyků na otvírací tlačítka,“ vysvětlil ředitel DPO Daniel Morys, podle něhož podnik s tímto krokem mírně otálel, protože zvažoval, zda to má význam, když se lidé ve vozidle dotýkají i madel a dalších částí interiéru.

Dodal také, že řidiči mají k dispozici dezinfekční gely na ruce a ubrousky na otírání volantu. Navíc ve vozidlech, kde není uzavřená kabina, vzniknou speciální distanční zóny. Prostor bude ohraničen speciální páskou s piktogramem.

Děti ve školce. Ilustrační snímek.
Studenti Pedagogické fakulty pohlídají děti lékařů a sester z FN Ostrava

„Chceme se tímto krokem ještě lépe vzájemně chránit. Snižuje to možnost přenosu koronaviru oběma směry. Jak z cestujících na řidiče, tak z našich řidičů na cestující,“ vysvětlil Morys.

ZDRAVÍ VERSUS TRŽBY

DPO s platností od včerejška také zrušil nařízení, že po 20. hodině mohou cestující nastupovat pouze předními dveřmi. „Povinný nástup předními dveřmi a kontrola jízdních dokladů řidičem se ruší,“ informoval podnik s tím, že přijatá opatření byla dohodnuta na krizovém štábu, který se pod vedením ředitele schází nyní dvakrát denně.

DPO zároveň, vyjma školních linek, neplánuje regulovat jízdní řád. „Stále chceme zachovat původní intervaly spojů. Jsme přesvědčeni, že i ony pomáhají jako důležité preventivní opatření před šířením koronaviru, protože snižují pravděpodobnost přeplněných dopravních prostředků,“ vysvětlil ředitel.

Poněkud opačnou strategii, za účelem úspory, však zvolil Moravskoslezský kraj pro příměstské autobusy, kde po uzavření škol rapidně klesl počet cestujících. Od pondělí tak autobusy začnou jezdit podle letních jízdních řádů. „Nemá smysl, aby dopravci vozili prázdné autobusy a zvyšovaly se tak ztráty na tržbách,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník