Celková čísla? 1 120 zkontrolovaných cestujících v celkem 47 spojích. Z toho 136 vyloučených pasažérů za nedodržování smluvních přepravních podmínek. Kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku 25. února na sobotu 26. února 2022 v Ostravě-Porubě, měla zajímavé výsledky.

Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platné jízdenky. Ve dvou případech šlo o vyloučení cestujícího pod vlivem alkoholu.

Kontrolní akce se zúčastnilo devět asistentů přepravy rozdělených do tří skupin a 14 strážníků. Noční bezpečnostní akce vůbec poprvé probíhala ve spojích tramvajových linek v Ostravě-Porubě. Konkrétně od zastávek Svinov, mosty – Vřesinská – Martinov, od večerních 20 hodin do 2 hodin rána.

Prezidenta Slovenska Zuzana Čaputová navštívila hraniční přechod v Uble (Ubľe), 27. února 2022. Slovensko uvedlo, že po ruské vojenské operaci na Ukrajině vpustí do země prchající Ukrajince.
OBRAZEM: Víkend na slovensko-ukrajinské hranici objektivem Lukáše Kaboně

„Bezpečnost našich cestujících je pro nás v Dopravním podniku Ostrava na prvním místě, a tentokrát jsme to chtěli ve velkém dokázat i obyvatelům Ostravy-Poruby. Asistenti přepravy rozdali více než tři desítky respirátorů cestujícím bez zakrytí dýchacích cest. Nejen z našich průzkumů, ale i z bezprostředních reakcí cestujících se ukazuje, že práce asistentů přepravy je velmi oceňovaná. V jejich nasazování a v pořádání nočních bezpečnostních akcí tak budeme pokračovat,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

V DPO je více než pět desítek asistentů přepravy. Pocit bezpečí zvyšují v ostravské MHD už téměř pět let. Jejich práci oceňují pozitivně i sami cestující. Pomáhají nastupovat a vystupovat handicapovaným cestujícím a maminkách s kočárky, poskytují informace pro cestování v MHD v rámci sítě DPO a zároveň ve spolupráci s MPO dohlížejí na dodržování přepravních podmínek.