„Dohodli jsme se s krajským koordinátorem intenzivní péče na zveřejnění těchto dat. Myslím, že to je dostatečně výmluvné,“ komentoval svůj příspěvek hejtman Vondrák.

close Seznam zveřejnění hejtmanem MS kraje. info Zdroj: Ivo Vondrák zoom_in Seznam zveřejněný hejtmanem MS kraje.

Moravskoslezský hejtman, který pravidelně sdílí na sociálních sítích komentáře a přehledy k aktuálnímu stavu, již dříve uvedl, že považuje očkování za nejúčinnější nástroj k zastavení šíření nákazy.

„Řada lidí zatím nebyla očkována třeba kvůli svému zdravotnímu stavu, také byla spousta těch, co byli krátce po prodělání onemocnění. Musíme být optimisty a věřit, že podíl proočkovaných bude narůstat,“ uvedl v říjnovém rozhovoru pro Deník Ivo Vondrák - VÍCE ZDE

Nouzový stav?

Naopak stávající opatření vyplývající ze stavu nebezpečí nepovažuje za dostatečná a je pro opětovné zavedení nouzového stavu.

„Jsme uprostřed globální krize velkého rozsahu a k jeho řešení slouží nouzový stav. Jedná se především o systém řízení. V brzké době jej můžeme nutně potřebovat k realizaci pracovních příkazů, pro zajištění péče o děti těch, kteří slouží v nemocnicích nebo k nasmlouvání náhradních lůžek,“ uvedl Vondrák pro Seznam Zprávy.

Od začátku epidemie se v Česku covidem-19 prokazatelně nakazily dva miliony lidí. V neděli testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. Nejhorší epidemická situace je na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá v přepočtu na sto tisíc lidí 1426 nově potvrzených případů nákazy za poslední týden - VÍCE ZDE.

Lékařská komora vyzvala k plošné uzávěře

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala kvůli koronaviru k zavedení plošné uzávěry, aby se omezily kontakty mezi lidmi. Pro očkované proti covidu-19 dvěma dávkami doporučila platnost covidových certifikátů zkrátit na šest měsíců, nyní není omezená. Komora zopakovala svou žádost o okamžité zavedení povinného očkování pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách a podpořila povinné očkování pro lidi nad 18 let.

"Vyzýváme politiky, aby v nejkratší možné době zavedli celostátně platná opatření směřující ke snížení kontaktů mezi lidmi, která jsou všeobecně označovaná jako \'lock down\'," uvedla ČLK. Zdravotníci se podle ní budou dál snažit mírnit důsledky "nezvládnuté epidemie" a pokračovat v péči také o jinak nemocné lidi, potřebují k tomu ale okamžitou a účinnou pomoc politiků a veřejnosti.

Epidemie koronaviru v ČR se v posledním týdnu dostala v denních přírůstcích potvrzených nákaz na rekordy od počátku šíření nákazy loni v březnu. V neděli podle údajů ministerstva zdravotnictví testy odhalily 8244 případů, což je dosud nejvyšší nedělní počet. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden přes 1000 nově nakažených. V nemocnicích bylo v neděli 4885 lidí s covidem, z toho 715 bylo v těžkém stavu.