SERIÁL DENÍKU

Projekt Svět techniky – Science and Technology Centrum – zábavný i poučný popularizátor vědy, výzkumu a technických procesů bude v roce 2014 stát v rohu Dolní oblasti Vítkovic hned vedle VI. energetické ústředny. Ukrývat v sobě bude všechny rozhodující poznatky lidstva z oblasti vědy a techniky, které poutavě a hravě představí školákům, ale i široké veřejnosti.

„Na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních návštěvníci najdou celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět s expozicemi dočasnými. Vše bude fungovat taky, aby to lidi lákalo a bavilo, jako na výstavě Top Secret v ostravském Avion Shopping Parku, kterou ve spolupráci s námi přivezlo plzeňské science centrum Techmania,“ říká Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

Výstava neotřelou a hravou formou seznamuje veřejnost s technikou a ukazuje nové pohledy na kriminalistické a špionážní metody, jako jsou například daktyloskopie, balistika či kryptologie. Doplněna jenavíc o detailní model Dolní oblasti Vítkovic včetně budoucího Světa techniky, a to v gigantickém provedení deset krát tři metry.

„Cílem prezentace modeluje ukázat lidem, jak to bude v nejbližších měsících v Dolní oblasti Vítkovic vypadat, představit jim, na co všechno se můžou těšit. Výstavu podporujeme taky proto, že se chceme už teď krok po kroku přibližovat k hlavním idejím projektu Světa techniky – dostat vědu a techniku blíž k lidem,“ vysvětluje Koudela.

Sdružení Dolní oblast Vítkovice žádá na projekt Světa techniky dotaci ve výši více než půl miliardy korun. Ortel padne už koncem tohoto roku.

Hlavním partnerem je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, na projektu se podílí i Moravskoslezský kraj, město Ostrava a další města jako Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Třinec a Krnov. V neposlední řadě projekt podporují také nejvýznamnější regionální zaměstnavatelé.

„Vznik Světa techniky provází neobvyklá všeobecná shoda měst, firem a univerzit. Univerzity si uvědomují přínos tohoto projektu pro výuku, firmy stojí o mladé techniky a města vědí, že bez prosperujících průmyslových podniků, které bez nové generace technicky vzdělaných lidí nemohou existovat, nemají šanci se dále rozvíjet,“ míní Jakub Švrček, šéf Světa Techniky.

Děti si vyzkouší, jak svět funguje

Pro nejmenší objevitele bude určen Dětský svět. V části s názvem Jak to funguje, si děti vyzkouší, jak funguje kupříkladu město, domy, park, lidské tělo nebo některé přístroje. Objevovat budou aktivně – s modely si budou hrát a zkoušet je. Podobně jako při počítačových hrách budou mít děti možnost zkusit si ovládání výroby, kupříkladu posunout surovinu na zmenšeném jeřábu.„V montérkách a helmách si u nás děti vyzkouší, jak takový stroj vlastně pracuje,“ říká Lenka Mynářová, odborná garantka Světa techniky s tím, že průvodkyní jim bude Alenka z říše divů. Ta malé návštěvníky seznámí s činnostmi a vlastnostmi okolního světa v další části dětského světa – v pohádkovém lese plném skřítků, Rumcajsů a dalších pohádkových postav. „Aktivní zábavu nabídne i poslední část s názvem Vytvoř si, kde si děti pohrají se stavebnicemi, nářadím či s magnetky,“ dodává.

Pokusy v hravém a netradičním kabátě

I ve Světě vědy a objevů ukáže věda svou zábavnou tvář. Rozdělen bude opět na tři tematické celky. „Zábavná věda“ představí kupříkladu prostřednictvím zábavných her, pokusů a hlavolamů vodní svět, mechaniku, výrobu elektřiny či matematické a fyzikální zákony.

„Když člověk něco zkouší, vlastníma rukama osahá, na vlastní oči vidí nebo na vlastní kůži cítí, tak se u toho i baví. Výsledkem je, že znalosti a dovednosti dokáže mnohem lépe vstřebávat a snadněji si zapamatovat. Tím se Svět techniky výrazně liší od klasických muzeí nebo škol, kde poznání přichází především pasivní konzumací,“ říká Jakub Švrček, šéf Světa techniky.

„Jak se dělá věda“ pak nabídne laboratoř pro chemický výzkum, v sekci „Objevy a vynálezy, které změnily život“ se návštěvníci dozví o konkrétních výsledcích vědy a výzkumu.

Vraťte se o miliardy let zpátky

Svět přírody najdou návštěvníci nejen uvnitř, ale také venku na zahradě. Uvidí tak technické skvosty a unikáty přímo v krajině, jako třeba slavný americký most Golden Gate Bridge, egyptské pyramidy či Operu v Sydney.

„Uvnitř bude výstava dělena do desíti tematických celků – zahrada, počasí, energie, vesmír, země, zvířata, lidské tělo, dřevěný svět. Mými favority zde jsou dvě speciální expozice, a to 3D bludiště a Stroje času,“ upozorňuje na lákadla Švrček.Procházka časem návštěvníka vrátí do doby před čtyřmi a půl miliardami let, aby se postupně setkával se všemi významnými historickými momenty od dinosaurů, přes knihtisk až po studium DNA. Dalšími taháky budou i meteorologická stanice s možností předpovídat počasí nebo simulátor zemětřesení s možností pocítit otřesy na vlastní kůži. Doplňkem Světa přírody bude 3D kino, ve kterém se budou promítat populárně-naučné a vzdělávací filmy.

Projděte se po obří mapě kraje

Cílem Světa civilizace bude seznámit návštěvníky s Ostravou a s regionem, ve kterém žijí. Ukázat, jak se život v kraji historicky vyvíjel a jaký dopad na něj měly a mají výstupy civilizace. Historické expozice tak budou kombinovány s expozicemi ze současnosti.

Klíčovým exponátem zde bude pětadvacet metrů čtverečních velký model, který přiblíží Moravskoslezský kraj z ptačí perspektivy. V sekci s názvem „Jak jsme žili…“ se lidé vrátí v čase do minulosti až o dvě stě let a představí si život obyvatel regionu s bohatou průmyslovou tradicí.