Výstava v Dolních Vítkovicích je rozdělená do pěti tematických částí. Na své si přijdou všichni fanoušci LEGO stavebnic od těch nejmenších až po dospělé. Dvacet obrovských stavebnic bude v Ostravě k vidění do konce března.

Modely pro Ostravu

Výstavy modelů z kostek LEGO®. Expozice „Czech RepuBrick: Svět z LEGO® kostek” ve Velkém světe techniky, 28. září 2023, Ostrava.Model z kostek LEGO®. Expozice „Czech RepuBrick: Svět z LEGO® kostek”.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Chceme návštěvníkům ukázat, co všechno jde z LEGO kostek postavit. Pro Ostravu jsme speciálně nechali sestavit model černouhelného dolu, vytvořený podle Dolu Landek,“ uvedla manažerka výstavy Jana Slováková.

Takto vypadá již realizované wellness centrum společnosti Infinit v České republice. To ostravské má být ale zcela unikátní.
Jaká je realita? Wellness centrum v Dolních Vítkovicích měli otevřít příští rok

Model dolu je interaktivní a obsahuje například pojízdný vláček nebo světýlka. V podzemí dolu se schovávájí ztvárněné scény z filmů Indiana Jones nebo Pán prstenů. Novinkou výstavy je i replika Hotelu Thermal během Filmového festivalu Karlovy Vary.

Populární song z animovaného filmu:

Zdroj: Youtube

Stavitelský tým a filmové trháky

Stavitelé jsou stále amatéři, kteří však staví modely z LEGO kostek už na profesionální úrovni. Vytvoření jednoho modelu může podle manažerky výstavy trvat celý rok. „Máme asi 15 stavitelů a každý si navrhuje svůj model, který následně staví. Jedna stavebnice může trvat půl roku až rok. Náš největší model je Škola čar a kouzel v Bradavicích, který trval postavit asi dva roky. Ten se však nyní nachází na Zámku Blatná,“ říká manažerka výstavy.

Opravená lávka nad Bazaly, 26. září 2023, Ostrava.
Ta panoramata. Nová vyhlídka nad Bazaly za 37 milionů je hotová, podívejte se

Milovníci filmových klasik si přijdou na své například u modelů filmové vesnice ze snímku Ukradené Vánoce Tima Burtona nebo u několika ztvárněných scén z filmu Zpátky do budoucnosti.

Aktivity pro šikovné ruce

Kromě obřích propracovaných modelů nechybí ani aktivity, které prověří představivost a zručnost návštěvníků.

Kreativní dílny jsou připraveny pro malé i velké – pro nejmenší zde najdete bazén s kostkami pro menší děti a další doprovodné aktivity, zatímco pro dospělé „hračičky“ budou nachystané architektonické dílny, kde si připomenou stavební slohy. A přímo na místě si mohou vyzkoušet, jak lze stavět jejich charakteristické prvky pomocí LEGO kostek. Vstupné na výstavu startuje na 120 korunách za dítě. Dospělého vyjde vstupné na 220 korun.