„Situace je stabilizovaná. Odborná firma Omlux to stihla všechno opravit, což se v závěru roku, kdy bývá těžké vsunout do pracovního harmonogramu další zakázku, rovná pomalu zázraku,“ říká ředitel domova pro seniory (DPS) Juraj Chomič. Škoda po požáru zapříčiněném světlicí vypálenou pravděpodobně fanoušky FC Baník Ostrava vyšplhala na více než milion korun. To podle Chomiče odpovídá původním odhadům. „S pojišťovnou však stále jednáme, zpracováváme podklady,“ uvádí ředitel.

Opraveno je nejen okolo 120 metrů čtverečních ohněm poškozené střechy. Po renovaci jsou i svody do kanalizace (ucpala je voda se zbytky krytiny) či podhledy. „Hašení poškodilo interiér, museli jsme malovat a někde dát nový nábytek,“ upozorňuje ředitel.

Personál DPS míní, že to senioři snášeli dobře; jejich zájem bydlet zase v normálním převážil nad stresem kvůli nepohodlí. „Ten oheň přišel jako blesk z čistého nebe. Naštěstí jsme ale krátce před ním absolvovali protipožární cvičení,“ popisují zaměstnanci.

Vyšetřovatelé případ prověřují jako obecné ohrožení z nedbalosti (trestní sazba bude kvůli výši škody šest měsíců až pět let vězení). Pracuje se s verzí, že požár založila pyrotechnika. Ví se, odkud byla odpálena. Zajištěny jsou i její zbytky.

S hledáním pachatele či pachatelů je to ale horší. „Nemám zprávy, že by policie vypátrala, kdo je za to odpovědný,“ uzavírá Chomič s tím, že asi nešlo o úmysl, ale nešťastnou náhodu. Po dotazu, zdali z řad fanoušků nepřišla omluva, se jen hořce pousměje…

Pachatelé unikají
Ano, příčinu požáru známe, ale pachatele dosud nikoliv. Takové je ve zkratce shrnutí ostravské policejní mluvčí Gabriely Holčákové k prověřování požáru střechy DPS Kamenec ze sobotního večera 8. září. Tehdy fanoušci FC Baník Ostrava bouřlivě oslavili 95. výročí založení SK Slezská Ostrava (předchůdce dnešního klubu) a táhli ze stadionu Bazaly na Kamenec také se zábavnou pyrotechnikou.