Po dvou „pražských“ ročnících se architektonická soutěž o nejlepší dřevěný dům dostává do Ostravy. Vyhlášena byla právě v úterý. Hledat se bude nejen nejlepší návrh nízkoenergetického rodinného domu, ale na rozdíl od předchozích ročníků i realizovaný energeticky úsporný dům. „Od nově definovaných kategorií si slibujeme více inspirativních řešení pro praktické bydlení,“ uvedl Pavel Horák, předseda hodnotící poroty.

Soutěž se v minulých ročnících setkala s velkým zájmem architektů, do prvního ročníku se přihlásilo 140 návrhů, ve druhém porota vybírala z osmdesáti návrhů.

„Soutěže se účastnili především architekti mladší generace, kteří berou tyto technologie jako perspektivní, ti starší se na to dívají poněkud s despektem,“ tvrdí prezident Moravskoslezského dřevařského klastru Jiří Pohloudek.

I když dřevěných domů v České republice přibývá, jejich podíl na celkové výstavbě je v porovnání s okolními zeměmi velmi nízký. U rodinných domů se počet novostaveb odhaduje na dvě až tři procenta. Například v Bavorsku v oblasti rodinných domů zaujímají až třetinový podíl.

K popularizaci dřeva jako stavebního materiálu má přispět právě i architektonická soutěž o nejlepší dřevěný dům. „Dřevo není podřadný stavební materiál,“ říká Jan Řezáč, ředitel Nadace dřevo pro život, jednoho z vyhlašovatelů soutěže. Podle odborníků má stavění ze dřeva celou řadu výhod – je energeticky úsporné, ohleduplnější k životnímu prostředí a bydlení ve dřevě je zdravé například pro alergiky. „Ke konstrukci domu využíváme nejčastěji fošinkový systém. Hrubá stavba pak jde velice rychle,“ přidává další výhodu architekt Kamil Mrva. Stavby podle návrhů jeho kopřivnického ateliéru využívají často právě dřevo. Cenově jsou dřevostavby srovnatelné se zděnými stavbami.

Pro výstavbu dřevostaveb jsou v kraji dobré podmínky – je tu jedna z největších pil a celulózek, v kraji sídlí největší republikový výrobce montovaných dřevostaveb. „Zájem o výstavbu dřevěných domů v kraji stoupá. Nový výstavba na bázi dřeva se připravuje například na Novojičínsku, které bylo postiženo povodněmi,“ uvedl Pohloudek. Mezi známé dřevostavby v Ostravě patří Tropicobar v areálu letního koupaliště v Ostravě-Porubě.