Vážení čtenáří, přinášíme vám další díl pravidelného sobotního seriálu Deníku.
Naší snahou je poskytovat především seriózní zpravodajství z vašeho nejbližšího okolí, ale zároveň chceme do Deníku dávat také užitečné informace a zábavu. Dřisty fifejdskeho Ofila, které vystihují rázovitost našeho regionu pohledem svérázné postavy, by měly být právě jednou z těch věcí, které v Deníku pobaví. Další nový díl najdete pravidelně vždy v sobotním tištěném vydání Deníku.

V pondělí rano sem měl budika na pul sedmu, potichučki sem stanul, oblik se a smjetal do nedalekého marketa pro puget. V nedělu sem totiž zjistil, že to z mojim hosipem není tak špatne, bo sem se spomenul, že 13. března ma ta moja Ruža svatek. Tuš sem se pravil, že když sem ji nědal kytku na MDŽ, tak ji to musim vynahradiť na svatek. Kupil sem taki menši pugetek asi dvanasti žluťučkich tulipankuv a těšil se, jak budě Ruža vyvalena. A že byla!

„Tak ses myslel, ty muj poblbanku, že se ti ta paměť zlepšila, co?! Nězlepšila, synku, ni, ni. Bo ja slavim svuj svatek 30. srpna. Ve starych kalendařach totiž bylo Ruženy v předposledni den prazdnin. Je mi ale zahadu, čemu to poměnili a ešče věči, že se to něpamatuješ," pravila mi ze smichem, ale bylo viděť, že je potěšena, bo ty tulipanki s něhu a slzu v oku dala do vazy.

A ani něpyskovala, že sem se Na Upadnicu vydal už v ponděli a ni až ve štvrtek, kdy to mam, jak vitě, povolene. Když sem vpodvečer do hospody dorazil, byli tam zrovna kamoši ve vašnivym dišputě.

V hospodě, jak vitě, se probira buď politika nebo baby či sport. Včil by na tapetě fotbal Banika a hokej Vitkovic. Jak sem se od Lojzka dozvěděl, všecko to začal Stanik, kery je vašnivym sportovnim fandu a přesně vi, kdy se kaj co ve sportě šustlo už před světovu valku. Taki ma pamatovak.

„Řikam vam, že tyn banikovski trener je hodně velkohuby. Enem se spomnitě na tyn jeho rozhovor v novinach, kaj sebejistě po zimni připravě tvrdil, že Banik ma nejlepši mačaft ve druhe lize a že ni enemže postupi zpatki do prvni ligy, ale druhu ligu suverenně vyhraje. A jak to dopadlo? Doma se Baniček trapil z Ustim a včil v sobotu dostal na řiť ve Frydku-Mistku… Kaj byli ti jeho nejlepši hrači, ha?" ptal se Stanik sam sebe a hned dodal: „Karvina jim ukazuje, jak se hraje a bojuje o ligove body! Z ni se maju vzať přiklad!"

„Dobře, Stando, ale co Vitkovice? Tež před sezonu tvrdily, že maju fajně poskladane mužstvo a že možu mysleť na nejvyšší přičky tabulky. A včil je vyřadila Plzeň, kera se dostala do předkola play off na posledni chvilu…" draždil Stanika Břetik. „Tam je to iny připad. Tam podle mě zklamaly předevšim opory a potym podivny system, kerym Vitky hraly. Idě o vyloženeho zaďoura, jaki kdysik produkoval ve fotbalove lize Prešov. Prešovski beton se temu říkalo. Jak jinač se vysvětliť, že hned po Varach daly Vitkovice nejmeně golu?! Že byly trapne v přesilovkach, při kerych nězřidka dostaly gol… Tam je a byl zakopany pes. Pokuď nězměna pro přišti rok taktiku, tak budu bečeť nad něpostupem do play off znova," zakoňčil hodnoceni Vitkovic.

„Ja se ale myslim, že v tym ich duelu s Plzňu zehrala svoju rolu aji zakulisni politika. Enem se spomeňtě, jak majitel Plzně Straka vyřvaval na rozhodči po druhim prohranym zapase v Ostravě! A ejhle, naraz jeden ze sudich dostal dištanc na štyry zapasy, že pry něodpiskal sekani hokejku do hokejki a pry potym a kvuliva temu padnul duležity vitkovicky gol. To byla masaž na všecki ostatni sudi, až se na to stěžovaly veřejně aji Vitkovice. A stalo se cosik? Nic.

A divitě se, když předsedu svazu je Plzeňak Král a šéfem ligy dalši Plzeňak Řezníček? Jak měli rozhodovať šefove komise rozhodčich a disciplinarki? Ja, znamosti pomahaju všudě… Tuš to ti pruhovani potym piskali tak, jak piskali, a Vitky vypadly. Ale suhlasim s tebu na sto procent, že se za to možu samy. Kdyby hraly inym systemem a opory Roman, Olesz, Stastny a dalši odevzdali na ledě pokažde maximum, mohli dneska hrať proti Libercu oni! To mi nikdo něvymluvi," doplnil Stanika Lojzek a napil se pivka.

Chtěl asi pokračovať, bo se znova nedechoval, ale zarazil ho Erďa: „Di s tym do řiti. Chlopi, vitě čemu je fotbal nejpopularnějši sport? Enem diky temu, že je to jedina přiležitost, při kere se štyrycet tisic naprostych chudaku može zařvať na dvaadvacet milionařu: ,Kurva makej, ty zmrde!!´ Fajne, ni?!"

Dišput byl Na Upadnici v ponděli tak dluhy, že sem Ružu už nězastihnul vzhuru. Řezala v izbě, tajak motorova pila. Ale mi to něvadilo. Spiše sem se obaval, co budě rano. Ale zbytečně, bo tulipanki asi zapusobily, takže se na mě usmivala a přiněsla mi snidani malem až do lužka…

Tuš bertě, nebo nechtě ležeť. Ofil

…a kdo chce, ať piše na ofil.ostrava@denik.cz.

Všechny díly seriálu Deníku Dřisty fifejdskeho Ofila najdete zde.