Když šla čtyřiadvacetiletá Markéta oslavit narozeniny s kamarádkami na Stodolní, nestačila se divit, co viděla, když si odskočila na toaletu. Zhruba stejně stará žena si tam v umyvadle vyplachovala použitou injekční stříkačku.

„Byla jsem docela v šoku. Hned jsem to oznámila obsluze, ale ta to nehodlala nijak řešit. Myslím, že na Stodolní už zase dlouho nepůjdu," konstatovala mladá žena.

Lidí, kteří užívají drogy, v Ostravě rok od roku přibývá. Hlavně v prázdninových měsících nacházejí ostravští strážníci hlavně na pískovištích a dětských hřištích mnohem více použitých injekčních jehel než jindy.

„Letos v červnu strážníci sebrali z veřejných prostranství devadesát tři použitých injekčních stříkaček a jehel. V červenci už jich bylo dvě stě tři," sdělila mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Dodala, že samotné centrum Ostravy je v tomto směru jednou z nejméně zatížených lokalit.

„Největší počty pohozených stříkaček jsou v městských částech Přívoz, Zábřeh a Mariánské Hory," vyjmenovala mluvčí Zychová.

close POČTY SESBÍRANÝCH INJEKČNÍCH JEHEL A STŘÍKAČEK zoom_in

Vedoucí Renarkonu: Neznám jedinou základní školu v Ostravě, kde by neměli problémy s drogami

To, že počet drogově závislých na Ostravsku stoupá, dokládají i statistiky drogové poradny Renarkon.

„Počet našich klientů neustále vzrůstá. Například loni jsme měli pětadvacetiprocentní nárůst lidí, kteří se chtěli závislosti na drogách zbavit," říká Břetislav Kantor, vedoucí Renarkonu.

S drogami začínají čím dál mladší lidé, dokonce i děti. „Neznám jedinou základní školu v Ostravě, kde by neměli problémy s drogami," dodal Kantor.

Na mladistvé pod vlivem drog narážejí při svých kontrolách také ostravští policisté.

„V nepravidelných intervalech, zhruba jednou za měsíc, obcházejí policisté spolu se strážníky a zástupci orgánů sociální péče ostravské bary a hospody a kontrolují, zda v nich mladiství nepožívají alkohol či drogy. Bohužel, pokaždé někoho přistihnou," řekl tiskový mluvčí ostravské policie Petr Svoboda.

Drogově závislí najdou pomoc v domě na půl cesty

Najít sílu a motivaci k návratu do normálního života bez drog mohou lidé bojující se závislostí na návykových látkách v nově otevřeném doléčovacím centru Renarkon v Ostravě.

V opraveném a rozšířeném domě na půl cesty jim pracovníci centra pomohou nejen abstinovat, ale naučit se novému životnímu stylu.

Z nevyužívané půdy vznikly během půldruhého roku nové pokoje s kapacitou pěti lůžek, společenská místnost s kuchyní a sociálním zařízením. Všude je nový nábytek a další zařízení. Dům na půl cesty má také novou střechu. To vše za 5,5 milionu korun zejména z evropských peněz (5 milionů) a rozpočtu města Ostravy. Doléčovací centrum poskytuje služby pobytových a ambulantních doléčovacích programů, podpůrný program nebo program pro blízké.

„Počet našich klientů neustále roste. Loni jsme zaznamenali přibližně o čtvrtinu nových klientů více ve srovnání s předchozím rokem," uvedl k tématu Břetislav Kantor z drogové poradny Renarkonu.

Tvrdí, že převažují klienti ve věku od osmnácti do pětatřiceti let, kteří už dozráli k rozhodnutí, že musejí svoji závislost řešit. Nejčastější drogou, na které jsou klienti centra závislí, je pervitin. Následují marihuana, heroin, kokain a opium, odborníky občas žádají o pomoc také lidé závislí na lécích.

„Ve skutečnosti bude lidí, kteří mají problém s drogami, mnohem více. Soudím tak zejména podle mladších klientů. Ti tvrdí, že když drogu neberou, nemají se ve škole s kým bavit, protože osmdesát procent spolužáků jede v návykových látkách," míní Kantor.

Co dělat, když má dítě problém s drogami?

V klidu, bez výčitek si o problému s potomkem promluvit. Zjistit důvody, proč se k drogám uchýlil.

Vysvětlit mu rizika závislosti na drogách a jasně sdělit svůj nesouhlasný postoj.

Stanovit si pravidla soužití a trvat na jejich dodržování.

Navštívit odborníka, zajít do poradny.

Zdroj: Renarkon

Bezplatné testy na drogy nabízí městská nemocnice

Psychiatři Městské nemocnice Ostrava nabízejí mladým lidem bezplatné testování na přítomnost drog. „V loňském roce bylo provedeno celkem 338 testů, z nichž 120 bylo pozitivních," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Maléř.

V rámci projektu mohou mladí lidé do šestadvaceti let zdarma absolvovat test na přítomnost návykových látek v organismu kromě alkoholu. Test trvá asi deset minut, pro pacienta není zatěžující, jde o orientační vyšetření moče.

Personál městské nemocnice se za dobu, po kterou testování mladistvých provádí, setkal s nejedním kuriózním pokusem, jak testy přelstít. „Mladí zkoušejí odevzdat místo vzorku své moči vodu z toaletní mísy nebo ji vyměnit za moč kamaráda. Všechny tyto pokusy však dokážeme bezpečně odhalit," řekla vrchní sestra psychiatrického oddělení Radmila Vysloužilová.

Zájemci o testování se mohou informovat na telefonním čísle protialkoholní záchytné stanice 595 223 160 .