VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učiliště v Kunčicích dostává druhou šanci. Místo bourání přichází rekonstrukce

/FOTOGALERIE - VČETNĚ INTERÉRŮ/ Ze středního a odborného učiliště v Ostravě-Kunčicích bude do čtyř let podnikatelský park. Odborná škola by letos měla 60 let, krajský úřad v Ostravě ji ale zbrkle zrušil.

2.11.2017 3
SDÍLEJ:

Budovy odborné školy v Kunčicích chátraly a zely prázdnotou takřka pět let.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Budovy odborné školy v Kunčicích chátraly a zely prázdnotou takřka pět let. Tisíce bývalých studentů možná i pochybovaly o tom, že někdo bude vůbec schopen vdechnout celému areálu nový život.

STALO SE!

Majitel, kterým byl Moravskoslezský kraj, ve veřejné dražbě našel kupce, který hodlá z kdysi uznávaného učiliště vybudovat podnikatelský park. „Objekt jsme kupovali s jasnou vizí, že jej budeme postupně opravovat a rekonstruovat podle potřeb potenciálních nájemců,“ řekl jeden z nových spolumajitelů, Roman Frank.

Přiznal, že bezprostředně po koupi objektu zvažovali, zda v areálu neobnovit školské zařízení.

„V podobných případech zvažujete vždy všechny možnosti, naše úvahy se logicky ubíraly i tímto směrem. Zvláště jedna budova, kde bývaly třídy, se na to vyloženě hodila. Nicméně nároky na nezbytné vybavení od datových rozvodů přes rozhlas, požární a hygienické předpisy atd. byly tak vysoké, že jsme od toho upustili. Měli jsme spočítané, že investice by se nám vracela více než třicet let. Proto jsme od toho záměru upustili,“ uvedl podnikatel. Rekonstrukce by měly skončit během čtyř let.

„Pokud se nám podaří vše dotáhnout do konce podle svých představ a částečně také po jednáních s nájemci, budou se celkové investice blížit 100 milionům korun. Budeme je pokrývat v kombinaci vlastních a úvěrových zdrojů,“ zmínil.

PĚT BUDOV

Celý areál je složen z pěti budov. „Každá sloužila jiným účelům, a má tak i svá specifika. Na školu jsme neměli žádnou vazbu, spíše jsme to brali jako zajímavou podnikatelskou příležitost. Viděli jsme v tom určitý potenciál,“ mínil Frank, který připustil, že celý objekt byl v mnohem horším stavu, než si se společníky původně mysleli. „Absolvovali jsme několik prohlídek s odborníky a nakonec jsme se rozhodli do dražby jít. Abych byl upřímný, tak nás trošku zaskočilo a znejistělo, že jsme byli nakonec jedinými zájemci,“ prozradil.

Po první fázi rekonstrukce jsou ale noví majitelé se současným stavem spokojeni. „K dnešnímu dni máme pronajato zhruba 35 procent z celkové plochy, což jsme ani nečekali. Navíc každý den probíhají prohlídky,“ zdůraznil Frank. Výhodou podnikatelského objektu je podle jeho slov především ideální dopravní dostupnost.

Asi nejznámějším novým nájemcem je moderní „trampolínárna“, která vznikla v jedné z tělocvičen. „Pro náš projekt to byl doslova ideální start-up. V bývalých halách jsou provozy výroby na opracování oceli, brusírna, prášková lakovna a podobně. V nejbližší době čeká budovy zateplení. Chceme, aby celý objekt splňoval i nejpřísnější energetické požadavky,“ dodal Frank.

K TÉMATU Z HISTORIE

Odborná škola v Kunčicích by měla 60 let, krajský úřad v Ostravě ji ale zbrkle zrušil

Hutnické a strojařské učiliště bylo v Kunčicích v činnosti již v roce 1945, nicméně velká odborná škola zde vznikla až v roce 1957, tedy před šedesáti lety.

Zřizovatelem byla Nová huť, škola se rozrůstala a její význam vzrostl natolik, že z ní podnik vytvořil v roce 1985 jeden ze svých závodů. Když po roce 1990 převzala Novou huť firma ArcelorMittal, vedení prohlásilo, že školu nepotřebuje. Proto ji převzal stát.

Krajský úřad v Ostravě pak učinil jedno ze svých hodně kritizovaných rozhodnutí: střední odbornou školu a střední odborné učiliště v roce 2011 zrušil.

Hlavními důvody byly špatný technický stav budovy, nedostatečné vybavení, úbytek žáků i dluhy. Věra Palková, tehdejší náměstkyně hejtmana, která měla na starosti školství, považovala zrušení za jediný možný krok. „Odborníci posuzovali technický stav školy a doporučili, aby byly budovy opuštěny,“ řekla tehdy Palková s tím, že škola dlužila 1,6 milionu korun a přestala platit i za energie.

Podle některých pedagogů se tak zlikvidovala nejmodernější škola tohoto typu v České republice. Jedním z argumentů pro její zachování bylo, že ještě v roce 2001 zde bylo 1200 žáků. Nejlepší absolventi pak mířili na Vysokou školu báňskou Technickou univerzitu. „Byl to tehdy takový souběh několika okolností. Jednalo se o všeobecný úbytek studentů, ale také o ekonomické nesrovnalosti v řízení školy. K tomu se ale nechci moc vyjadřovat, protože neznám podrobnosti ani výsledky vyšetřování,“ říká pedagog Milan Chalupa, který ve škole pracoval jako vedoucí předmětové komise ekonomických oborů dlouhých devatenáct let (1993 až 2012).

Vybavení školy bylo i podle jeho slov jedinečné. Žáci dostali nejen výuční listy, ale také maturitní vysvědčení. „Škola byla výjimečná v tom, že se tam sešla široká škála oborů elektro, strojních i ekonomických, a když je někde přes 1000 žáků, tak samozřejmě jde o úžasnou komunitu různorodých lidí,“ pokračoval Chalupa.

Velkou doménou školy bylo i skvělé sportovní zázemí. „Byly tam dvě tělocvičny, běžecký koridor, herna stolního tenisu. Za mého působení se ještě vybudovala posilovna a multisportovní venkovní hřiště s umělým povrchem,“ připomněl Chalupa. Se zavřením školy vnitřně bojoval. „Rozhodně si nemyslím, že by škola začala uvadat. Snad se jen měl zateplit plášť budovy a vyměnit okna. Ale v souvislosti s pokladem, který skrývala budova uvnitř, mě rozhodnutí školu zrušit velmi překvapilo,“ přiznal Chalupa, který má radost z toho, že nyní najde celý objekt nové školy nové uplatnění. „Slyšel jsem o tom, že v tělocvičně vyrostla trampolínárna pro děti, což mi udělalo velkou radost. Byla by velká škoda, kdyby celý objekt zchátral a musel být nakonec zbourán,“ dodal Chalupa.

Nástupnickou institucí se stala Střední škola technická a dopravní Ostrava-Vítkovice. Žáci, studenti a učitelé byli včetně technického zařízení a inventáře přemístěni do pěti středních škol v Ostravě. K významným absolventům této školy například patřili Pavel Dobeš písničkář, doc. Ing. Radislav Šmíd, Ph.D. profesor ČVUT Praha, nebo Vlado Sirvoň, volejbalový hráč a trenér reprezentačního týmu Slovenska.

Autor: Aleš Uher, Boleslav Navrátil

2.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojský/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Zkrácená 2703, Ostrava - Zábřeh, 700 30, Kontakt: osobně po předchozí telefonické domluvě na adrese hotelu (volat v prac. dny mezi 11. a 12. hodinou na tel. 596 702 811), , , Ranní směny, pracovní doba 7:00 - 15:30 hod (včetně víkendů - nepravidelně rozvrženo). Pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok se zkušební dobou 3 měsíce., , Praxe na stejné pozici 1 rok nutná., , Před nástupem do zaměstnání je nutná vstupní zdravotní prohlídka u smluvního lékaře zaměstnavatele, který sleduje celkový zdravotní stav uchazeče - cena prohlídky 500,-- Kč (hradí uchazeč, zaměstnavatel proplácí po zkušební době)., , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na životní pojištění, zaměstnanecké stravování, pobyty v síti hotelů CPI zdarma, poukázky k narozeninám, karta Multisport. Pracoviště: Cpi hotels, a.s.- clarion congress hotel ostrava, Zkrácená, č.p. 2703, 700 30 Ostrava 30. Informace: Gabriela Trochtová, +420 596 702 811. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: ZZ, MVP: Ostrava,SC po celé ČR., První kontakt telefonicky i osobně pondělí a středa 9h- 11h. v sídle firmy + email: edermanova@volny.cz, Práce ve výškách, Pro občany ČR,EU-možnost sepsání PS na neurčito. Pracoviště: Salex-stav s.r.o., Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Elena Palyukh, +420 774 312 076. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZZ, MVP: Ostrava, práce po celé ČR, Volat předem Po a St od 9.00 do 11.00 hod. e-mail: edermanova@volny.cz, Podmínkou je vyuční litst. Práce ve výškách. , ŘP sk.B výhodou., Pro občany EU možnost sepsání smlouvy na dobu neurčitou.. Pracoviště: Paposabu družstvo, Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Palyukh Elena, +420 774 312 076. Gastronomie - Gastronomie Pracovníci přípravy jídel v zařízeních 13 500 Kč Pracovníci přípravy jídel v zařízeních rychlého občerstvení a ve výdejnách jídla Obsluha kantýny/bufetu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Vratimovská 689, Ostrava - Kunčice, Kontakt: osobně, telefonicky v prac.dny od 7:00 do 14:00 hod., , Požadujeme zdravotní průkaz. Nástup možný ihned. Zaučíme.. Pracoviště: Gth catering a.s., arcelormittal ostrava, Vratimovská, č.p. 689, 719 00 Ostrava 19. Informace: Tereza Kovačíková, +420 724 437 125.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pravý prvorepublikový večer na zámku v Šihleřovicích, 22. září 2018.
18

OBRAZEM: Na Šilheřovickém zámku se slavilo 100. výročí republiky

11. ročník akce Hrad žije první pomocí v areálu Slezskoostravského hradu, 22. září 2018.
19

Sobota v Ostravě: Svět techniky oslavil narozeniny, hrad ožil první pomocí

OBRAZEM: Hitem Útěku v řetězech bylo plavání v Těrlické přehradě

VIDEO, FOTOGALERIE/ Jubilejní 10. ročník adrenalinové zábavy a sportu Útěk v řetězech měl v sobotu start u hřbitova poblíž Těrlické přehrady.

Krnovanka Radka drží český rekord v hodu sledí hlavou

Radka Tofte, rozená Hromadová, se narodila v Krnově, ale zamilovala si Norsko. Našla nový domov v krajině jezer, zasněžených hor, zálivů, ostrovů a rybářů.

Začíná astronomický podzim. Na úvod příštího týdne se rapidně ochladí

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Stěhování „ekonomky“ z centra do Poruby. Jak to vidí kandidáti na primátora?

VOLEBNÍ SERIÁL DENÍKU/ Bylo a je to jedno z velkých témat v Ostravě pro tento rok. Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT