Dopolední slunce se opírá do barevných fasád panelových domů. Sníh roztál, zem pokrývá spadané listí z mnoha stromů, které zde v posledních letech vyrostly. Sídliště Dubina už dnes není jen šedivá zablácená část města. Pro mnoho Ostravanů přesto zůstává z pohledu na kvalitu bydlení jedním z nejhorších míst.

Jak se zde žije těm, kteří zde našli svůj domov? Během středečního dopoledne vládne mezi paneláky klid. Lidé chodí na nákupy, venčí pejsky, zastavují se spolu na kus řeči. Na lavičkách kolem hřišť vysedává a pokuřuje mládež, která zjevně nemá moc co na práci…

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.

Nic nevydrží

„Žiju na Dubině celý život, takže jsem si tady už zvykla. Určitě je plus, že se opravila řada domů a už to tady není takové šedivé. Horší je to, jak se chová dnešní mládež. Nic tady nevydrží. Teď tady třeba udělali nové dětské hřiště a už je zničené," posteskne si mladá maminka Kateřina, která se právě vrací se synem z nákupu.

Odstěhovat se z Dubiny jinam. Do Poruby, centra, nebo třeba do Zábřehu. Do míst, která nemají tak špatnou pověst. To je krok, nad kterým přemýšlejí mnozí obyvatelé tohoto velkého sídliště. Není to ale jednoduché. Ceny bytů na Dubině jsou nízké, a jejich prodej a koupě dražšího bydlení v jiné části města je tak často mimo finanční možnosti tamních lidí. Proto zůstávají, zvykají si.

„Nic moc se tu neděje, ale lidi jsou rádi, že vůbec bydlí. Každému chybí peněz, to je teď aktuální téma," konstatuje prodejkyně v jedné z místních trafik. „Tady jsou nejlevnější byty, a tak tu začíná přibývat i obyvatel tmavší pleti. Těch už je tu nadbytek. To se mi osobně nelíbí," doplňuje ještě a pak už začíná obsluhovat dalšího zákazníka.

Cesta jako v labyrintu

Pro neznalého člověka je Dubina bludiště. Najít systém v tom jak projít ulicemi mezi různě rozestavěnými paneláky z jednoho konce na druhý je jako hledat cestu ven ze složitého labyrintu. Ti, kdo zde žijí, ale už znají své klikaté cestičky do obchodů, na zastávku hromadné dopravy či třeba na poštu.

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.

„Mladí nadávají, že se tady nedají vychovávat děti. Nám starším zase vadí, že to máme daleko k lékaři nebo k některým obchodům. Všude je nějaké plus a nějaké minus. Bydlím tady šest let a nemůžu si naříkat. Přesto by se toho tady dalo určitě hodně zlepšit," vyjádří se nejprve stručně důchodkyně Vlasta Minaříková.

Pak se přece jen trochu rozpovídá. Uvítala by, kdyby na Dubině přibylo nějaké místo, kde by byly různé obchody, jako to je na porubské Hlavní třídě nebo i v Zábřehu kolem areálu Kotvy. A taky parčíky s lavičkami. „Aby to tu nebylo takové odstrčené sídliště, ale aby tu panoval trochu i společenský život. Tady každý vyletí z tramvaje, jde rovnou domů, maximálně někde do hospody," pokračuje sympatická stařenka.

Současná Dubina je lepší než dřívější

Dubina má takřka patnáct tisíc obyvatel. Podle Vlasty Minaříkové mnohým z nich bohužel chybí pozitivnější přístup k místu, ve kterém žijí. „Lidé jsou nevrlí, berou to tady jen jako takovou noclehárnu. Podle toho to zde ale vypadá. Pak nemají co dělat ani ti mladí. Je tu toho pro ně málo, a tak lumpačí, kradou…" míní.

K těm spokojenějším patří Ladislav Gajdoš, který na tomto sídlišti žije šestadvacet let. Současná Dubina je podle něj mnohem lepší než ta dřívější. „Podle mě je to relativně dobré, nic není stoprocentní, ale já nemám žádný problém. Občas se hůř parkuje, ale to trápí lidi všude," podotýká pan Gajdoš a pozitivně dodává: „Jsem rád, že tady pracovní čety často uklízejí, protože lidi jsou bordeláři. Úřad se stará."

Parkování, neupravená zeleň, odpadkové koše a jiné problémy velkého sídliště

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.Parkování a kriminalita. To jsou dva největší problémy sídliště na Dubině. Najít pro auto volné místo k stání je často nadlidský úkol. Mnozí to vyřešili tak, že si parkovací místo předplatili. To ale způsobuje absurdní situace, kdy je před paneláky spousta volných míst opatřených dopravními značkami od těch, kdo jeli na víkend třeba na hory, a ti, kdo sedí doma, parkují i v místech, kde se to nesmí.

Růst kriminality je pak spojen s tím, jak se zhoršuje sociální situace některých obyvatel dubinského sídliště. Zdejší lidé často upozorňují na problémovou mládež, která nepracuje a jen ničí vše kolem. Lokalita s nejlevnějšími byty v Ostravě navíc často přiláká nové obyvatele, kteří se zrovna nedají považovat za ideální sousedy.

Lidi z Dubiny ale trápí i jednodušší problémy. „Bydlím tady už osmadvacet let a už jsem si na ledacos zvykl. To, že se na tuto část celkem dost zapomíná, není nic nového. Mnoho se tu změnilo i k dobrému, ale pořád je to ta část, která moc nejde vidět, a proto stav je takový, jaký je. Ať to je neupravená zeleň nebo rozbité chodníky a v neposlední řadě vysypávání odpadkových košů, které jsou podél chodníků a hlavně v okolí supermarketu Albert," napsal Deníku čtenář Eduard Saglena.

Radnice Ostravy-Jihu si je vědoma i problematiky přeplněných odpadkových košů. Podle starosty Karla Sibinského bude v některých lokalitách skutečně potřeba přehodnotit frekvenci jejich vyvážení. Na základě stížností jsou koše u Alberta vyprazdňovány od pondělí do pátku denně.

„Plechové koše nám kradou zloději, kteří je pak odvážejí do sběren druhotných surovin, plastové koše jsou pro změnu podpalovány a další typ košů, které v obvodu máme, je vysoce nákladný, takže je nelze pořizovat hromadně. Uzavřeli jsme proto smlouvu se společností, která umístila reklamní koše na frekventovaných místech. Za ušetřené prostředky rozmístíme další koše do míst, kde je občané vyžadují," vysvětlil starosta Sibinský.

Další ze čtenářů si nedávno postěžoval na smrad, který se večer line na Dubinu z průmyslové zóny v Hrabové. „Je to pach páleného plastu. Opravdu síla, nedá se to dýchat. Hygiena to už měla dávno zatrhnout," oznámil čtenář.

Podle starosty Sibinského ale nejsou v průmyslové zóně Hrabová žádné technologie produkující zápach, nejspíš se jedná o Biocel v Paskově. „Podle vyjádření hygieniků se v tomto případě jedná o obtěžující, nikoliv však zdraví závadné pachy. Na území obvodu sledujeme také množství škodlivin z oblasti ArcelorMittalu," dodal Karel Sibinský. 

K TÉMATU: „Na Dubině investujeme nejvíce peněz," říká starosta

Dubina. Jedno z největších sídlišť Ostravy.Pro zlepšení kvality života na Dubině bylo podle starosty Ostravy-Jihu Karla Sibinského uděláno mnoho, do žádné jiné oblasti v obvodu se v posledních letech nevložilo tolik peněz.

„Jen namátkou stavba Sportovního centra Dubina, rekonstrukce obou podchodů, letos otevřené Rákosníčkovo hřiště, dříve další malé atrakce pro děti v jednotlivých sídlištních blocích, oprava chodníků a komunikací," vyjmenovává Sibinský.

V rámci humanizace a estetizace sídliště Dubina bylo do této části obvodu za posledních deset let vloženo dvě stě milionů korun. „Občané z jiných částí obvodu dokonce občas poukazují na to, že většina oprav se realizuje jen na Dubině," dodává starosta. 

Vandalové na Dubině zničili i nové Rákosníčkovo hřiště

Jsou to zhruba dva měsíce, co se slavnostně otevíralo Rákosníčkovo hřiště, které vzniklo ve vnitrobloku v ulici F. Formana na Dubině. Rodiče se tehdy radovali, že mají kam chodit se svými dětmi. Jenže hřiště už nejenže nezáří novotou, ale je dokonce zničené.

Vykopnutá vstupní dvířka, utržený houpací koš nebo utržený závěs houpačky to jsou jen některé z poškozených herních prvků. Na hřišti se navíc po zemi válejí věci, které tam nemají co dělat. V současné době jsou proto prováděny opravy v rámci záruční lhůty.

„Při výběru hřiště jsme záměrně zvolili lokalitu husté zástavby, očekávali jsme, že nás občané upozorní na možné projevy vandalismu. Bohužel jsme zklamáni netečností a lhostejností lidí, kteří v okolí žijí a mají na hřiště ideální výhled," posteskl si místostarosta Ostravy-Jihu Pavel Planka s tím, že radnice požádala o zvýšený dohled nad hřištěm policejní okrskáře.

Podle e-mailové korespondence některých občanů je hlavním problémem skupina dospívající mládeže, která se zde schází zejména v podvečerních a večerních hodinách a poškozuje zařízení hřiště.

POSTŘEH JAKUBA MALCHÁRKA: Paneláková Dubina

Jakožto bývalý „Dubiňák" jsem se často setkával se zaujatými názory mých kamarádů na bydlení v této lokalitě. Často padala témata jako vandalismus, kriminalita, králíkárna. Nedokázali si představit, jak tam někdo může vyrůstat a trávit volný čas. Vždy jsem jen nechápavě kroutil hlavou.

„Bydlím tady dvacet let, a nikdy jsem s nikým neměl problém," argumentoval jsem. Je pravda, že párkrát našim někdo odřel auto nebo byly zničené vchodové dveře, ale to se stává i v jiných částech Ostravy. 

Jinde bych ale vyrůstat nechtěl. Když jsme nebyli zrovna v Bělském lese, tak jsme dováděli mezi paneláky.

Zato dětství v centru, kde projíždí tolik aut a jediná „pořádnější" příroda jsou Komenského sady, bych si zase nedokázal představit já.

Související článek: Sídliště Dubina se mělo rozpínat na větší ploše