Právě připomenutí tragédie v Dole Dukla bylo cílem snahy filmařů v čele s režisérem Davidem Ondříčkem, kteří si dokonce při natáčení hornické prostředí sami osahali. Dvoudílný televizní snímek, který celou tragédii mapoval, se natáčel na několika místech v Moravskoslezském kraji. Filmaři tak pobývali například v bývalém Dole Žofie v Orlové, některé ze scén byly pořízeny na Dukle a další záběry se natáčely i na Dole Barbora v Karviné.

„Některé scény jsme točili přímo v dole. Ale nejen to, dozvěděl jsem se mnoho o mentalitě horníků. Pro mě jako Pražana je to nesmírně zajímavá zkušenost,“ svěřil se při premiéře filmu sám režisér David Ondříček.

Z Barbory se stala Dukla

V Dole Barbora, který si „zahrál“ na Důl Dukla, se těžilo již před 1. světovou válkou, kdy se ještě jmenoval Austria. Do současného názvu ale pojmenování změnil důl ještě několikrát. Do listopadové revoluce v roce 1989 nesl jméno Důl 1. máj a po ní se vrátil ke jménu patronky havířů svaté Barbory.

I tady došlo před lety k několika nehodám, které se neobešly bez obětí. Nejdříve jej v roce 1951 zachvátil podzemní požár a podobná tragédie jej zasáhla i v roce 1981. Ta největší katastrofa zasáhla Důl Barbora v roce 1990, kdy došlo k explozi v páté kře dolu a zemřely tam tři desítky horníků.

Poslední vozík byl z Dolu Barbora vytěžen 16. prosince 2002. Ve snímku Dukla 61 si filmaři důl vybrali pro některé exteriérové scény, ale počítačově k záběrům přidali správní budovu a jednu těžební věž, což mělo připomínat právě Důl Dukla. A co se onen nešťastný den, který se poté citlivě rozhodli filmaři zpracovat, stalo?

Hořící peklo

Sedmý červenec byl v Havířově podle pamětníků krásný a slunečný den. Jeden z mužů ranní směny, nikdy nevypátraný havíř, nevědomky zachytil zřejmě ramenem v jedné z chodeb o vypínač pásového pryžového dopravníku. Ten se třením po čase vznítil. Došlo k tomu ve 3. patře v 11. sloji, v místech, kde se ten den netěžilo.

V dole bylo tehdy na odpolední směně 338 horníků. V půl čtvrté horníci ve 2. patře dolu ucítili zápach spálené pryže. Jeden z vedoucích se vydal zdroje zápachu hledat. Když neuspěl, vrátil se ke své práci.

Ačkoli už před 17. hodinou hlásili kouř a zápach havíři z dalších oblastí, nikdo na povrchu nereagoval. Teprve v 17:05 byly povolány jednotky Báňské záchranné služby a byli odvoláni horníci z hořícího dolu. Pro téměř třetinu z nich to už však bylo příliš pozdě.

Natáčení filmu Dukla 61

Fotogalerie: Natáčení filmu Dukla 61

Důl Dukla se změnil v zakouřené hořící peklo. „Záchranáři, kteří se tam vydali, neviděli ani na vlastní prst, byla tam nulová viditelnost,“ uvedl pamětník z dolu Dukla Jan Bardoň. Těsně před půlnocí bylo rozhodnuto, že se chodba zabetonuje, aby se zabránilo přístupu vzduchu a požár se tak uhasil. Poslední oběti byly vyproštěny z dolu 4. srpna.

Bývalý Důl Barbora
Kde stojí:
Kulturní dominanta se nachází mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.
GPS lokace: 49.8226856, 18.4755288
Kdy a kým byl postaven: Důl byl založen Báňskou a hutní společností v roce 1912.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Těžba zde probíhala od roku 1912 do roku 2002.
Odkdy a proč chátrá: Těžba byla v dole ukončena v roce 16. prosince 2002. Jámy byly zasypány a těžební věž Walsum a kompresorovna se strojovnou jsou dnes kulturní památky.