Tentokrát jsme si vybrali ulici Československé armády v Ostravě-Michálkovicích.

Dříve hornická kolonie, vznikající kolem rozvíjejících se dolů od počátku 19. století, dnes místo, kde jako by se zastavil čas. Snad jen obecní úřad a pár opravených domů s novou fasádou vypadají čistě a nově. Zajímavostí je četný výskyt prodejen s potravinami, kterých je v přibližně kilometrovém úseku ulice asi pět. Většina z nich působí spíše jako staré koloniály, než dnešní moderní obchody plné barev a všelijakých nápisů ve výlohách. Nádech minulosti má také budova bývalého kina, ve kterém dokonce několikrát hrál na klavír komik Vlasta Burian. Nyní slouží část budovy jako sokolovna, ve které funguje jedna hospůdka. V ulici se dále nacházejí televizní opravna, prodejna nočního prádla, obchod s elektronikou a veterinární ošetřovna.

Dominantou ulice je na jejím konci ve výšce se tyčící těžní věž dolu Michal, který nyní slouží jako muzeum. Důl, který je národní kulturní památkou, byl postaven v roce 1842. Těžba zde byla zahájena o rok později. Po ukončení provozu před třinácti lety zřídilo v jeho prostorách ministerstvo kultury Průmyslové muzeum v Ostravě. Poslední rekonstrukce z let 1913 až 15, která zahrnovala opravu těžní věže, šachetní budovy, strojovny, dílny, kotelny, třídírny, kompaktního objektu koupelen, lampovny a kanceláří, přinesla doklad těžkého strojírenství z roku 1912. Modernizací, která proběhla roku 1927, se stal objekt nejmodernější a nejprogresivnější v regionu. Dnešní podobu dostal podle návrhu architekta Františka Fialy.

Důl Michal je unikátní zachovalým dobovým vybavením a strojním zařízením z počátků elektrifikace. V roce 1946 byl důl přejmenován podle sociálně demokratického poslance rakouského říšského sněmu Petra Cingra. Od té doby se název několikrát změnil. Na samém konci ulice je točna trolejbusů.