Parkují zde lidé pokračující za prací do centra města tramvají, ti, kteří si potřebují odběhnout na nedaleký krajský úřad nebo okresní správu sociálního zabezpečení, někteří zaměstnanci společnosti Tieto Czech a v neposlední řadě i návštěvníci kulturních akcí v domě kultury.

Těm všem však hrozí, že by za zaparkování mohli začít platit. Usiluje o to akciová společnost Garáže Ostrava.

Nesouhlas rady

„Rada městského obvodu vydala nesouhlasné stanovisko k záměru města pronajmout část pozemků v lokalitě ulice 28. října a Zelená, které jsou v našem obvodu, ale nejsou nám městem svěřeny. O jejich pronájem požádala město společnost Garáže Ostrava za účelem provozování placeného parkoviště," uvedla Deníku mluvčí úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Dodala, že v budoucnu by na této ploše měla stát Moravskoslezská vědecká knihovna, na kterou už bylo vydáno pravomocné stavební povolení.

Jestli se tak opravdu stane a Ostravané přijdou o jedno z posledních neplacených míst k parkování, však ještě není jisté.

Žádost

„Dostali jsme žádost od společnosti Garáže Ostrava. O této věci rozhodnou orgány města, takže nejprve bude předložena radě města. Doposud se tak nestalo, takže nemám k této problematice zatím více informací," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Představa přeměny parkovacího plácku na placená stání se nezamlouvá ani vedení Domu kultury města Ostravy, které o záměru společnosti Garáže Ostrava do této chvíle nemělo žádné informace.

„Mám obavu z toho, že by v případě placeného parkoviště ubylo návštěvníků kulturního domu. Hlavně večer je parkoviště našimi hosty hojně využívané. Doufám, že nás město osloví, a v případě, že by parkoviště opravdu bylo v budoucnu placené, budeme usilovat o to, aby například návštěvníci večerních představení měli při předložení vstupenky parkovné zdarma," řekl Deníku předseda představenstva Jan Vogl.

Deník kontaktoval i vedení akciové společnosti Garáže Ostrava, ale nepovedlo se mu do úzavěrky vydání získat žádné vyjádření společnosti. „Pan ředitel je na týdenní dovolené a nezvolil si za sebe žádného zástupce, který by se k této otázce mohl vyjádřit," sdělila zaměstnankyně společnosti, která spravuje deset placených parkovišť na území celého města.

*Článek vyšel 17. září v tištěném vydání Moravskoslezského deníku