Je to zrcadlo toho, jak se tvář Ostravy mění. Soutěž o Dům roku ukazuje každoročně zajímavé stavby, které v moravskoslezské metropoli v uplynulém roce vyrostly.

Letos se konal už devatenáctý ročník tohoto klání, jehož vítěz není nijak překvapivý.

Jasný vítěz

Vyhrála unikátní Multifunkční aula Gong, která se v Dolních Vítkovicích otevřela veřejnosti loni v květnu. Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské získává aula Gong spolu s prestižním titulem Dům roku také finanční ohodnocení ve výši tři sta tisíc korun. „Z ocenění máme velkou radost, protože i podle našeho názoru se díky práci architekta Josefa Pleskota podařilo do Ostravy dostat opravdu skvostnou architekturu," projevil velkou radost z titulu Dům roku 2012 šéf sdružení Dolní oblast Vítkovic Petr Koudela.

„Musím říct, že za těch pár měsíců, co Gong provozujeme, nás samotné překvapil zájem o jeho využívání. Funguje denně a oblíbili si jej Ostravané i turisté, děti i dospělí. To podle mého názoru jen potvrzuje rozhodnutí města, že Gong je skutečně Domem roku," dodal Petr Koudela.

Budova fakulty

Druhé místo a ohodnocení ve výši 150 tisíc korun udělila odborná porota nové budově Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, která vyrostla v areálu školy v Porubě. V soutěži byly letos ještě tři další projekty, kterým už žádné ceny uděleny nebyly.

„Ještě byly přihlášeny Palác Eset na porubské Hlavní třídě, rekonstrukce a nástavba podnikatelského objektu v Teslově ulici v Ostravě-Přívoze a Rekonstrukce administrativní budovy na Nádražní ulici číslo 93," vyjmenovala mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Neúčast

Její výčet odhaluje jednu zajímavou skutečnost. Ačkoliv se loni v Ostravě dokončovalo mnoho výrazných staveb, soutěže o ostravský Dům roku se vůbec nezúčastnily. Na seznamu chybí například kontroverzní nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina, které patří mezi výrazné dominanty města, jež budí stále mnoho emocí.

„Přihlásili jsme se do soutěže Stavba roku, kterou vyhlašuje Moravskoslezský kraj. O tom, že je i nějaká soutěž o ostravský Dům roku, jsme nevěděli," reagoval překvapeně na dotaz Deníku Martin Kubík, šéf nákupního a zábavního centra Forum Nová Karolina.

Mezi přihlášenými nebyly ani další výrazné stavby, jako třeba výškové administrativní budovy Tieto Towers na náměstí Republiky, které rovněž začaly fungovat v loňském roce. „Do soutěže jsme se nepřihlásili, protože jsme ještě nebyli zkolaudováni. Možná do toho půjdeme příští rok, ještě to zvážíme," vysvětlila Markéta Kempná z developerské společnosti CTP.

Jak zjistí investoři, že mohou své stavby přihlásit do soutěže o Dům roku? Aby měl příští jubilejní 20. ročník větší účast, musí stavitelé více sledovat informace v médiích a ve zpravodajích města. Přímé vyzvání k účasti totiž Ostrava nedělá.

„Ocenění stavba roku má dlouholetou tradici. Letos jsme pořádali už 19. ročník. Stavby mohou přihlásit občané, investoři, architekti a organizace, které informujeme prostřednictvím médií, vlastních tiskovin, webových stránek a placené inzerce v denících," řekl Michal Bayer z tiskového oddělení magistrátu.

K tématu: Kdo se pyšní titulem Dům roku?

– 1994 – Novostavba Čs. obchodní banky v Hollarově ulici
– 1995 – Rekonstrukce budovy firmy ICEC v Sokolské ulici
– 1996 – Novostavba Integrovaného domu v centru Ostravy
– 1997 – Rekonstrukce a nástavba Finančního úřadu v Ostravě
– 1998 – Dostavba Krytého zimního stadionu v Porubě
– 1999 – Novostavba Divadla loutek
– 2000 – Rekonstrukce a přístavba Divadla Antonína Dvořáka
– 2001 – Rekonstrukce Cestovního centra Fischer na Jiráskově náměstí
– 2002 – Rekonstrukce Domu knihy Librex
– 2003 – Stavba multifunkční budovy VTP v Pustkovci
– 2004 – Administrativní a provozní budova LIFTCOMP v Porubě
– 2005 – Budova společnosti MERKO CZ v Hrabové
– 2006 – Objekt společnosti BEXTRA ve Vítkovicích
– 2007 – Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově
– 2008 – Novostavba hotelu Park Inn
– 2009 – Polyfunkční dům ELSTAV ve Vítkovicích
– 2010 – Apartmánový dům Landek v Petřkovicích
– 2011 – Alternativní scéna Divadla loutek v Ostravě
– 2012 – Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích