Obviněný muž je v současné době ve vazbě. Příští týden má Okresní soud v Karviné rozhodovat o jejím prodloužení.

„Takové množství obětí, takový tragický případ si nevybavuji ze své praxe ani praxe kolegů. To pohne každým,“ řekl Deníku státní zástupce Michal Król, který případ dozoruje. Vyšetřování by podle něj mohlo skončit v horizontu několika týdnů.

„Budou ještě vyslechnuti svědci, zejména z řad obyvatel domu. Ale nikoliv poškozených,“ řekl Deníku Król. Státní zástupce předpokládá, že v průběhu jara podá obžalobu. Pachateli hrozí až doživotí. V úvahu však přichází i varianta dohody o vině a trestu - další informace k vyšetřování a vyjádření STÁTNÍHO ZÁSTUPCE Michala Króla k případu NAJDETE ZDE.

"Jedenáct cikánů minus"

„Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken,“ takový titulek se objevil v článku na serveru Vlastenecké noviny nedlouho po bohumínské tragédii vloni v srpnu. Obsahoval cynický popis hrůzné události i nepřesnosti týkající se obětí – zástupci radnice opakovaně uvedli, že se většinou jednalo o zástupce majority.

Policie se článkem začala okamžitě zabývat a po několika dnech obvinila vydavatele Vlasteneckých novin Radka V. (41 let). Hrozí mu až tři roky vězení - VÍCE ZDE

Jak žijí lidé v domě půl roku od události?

Na pohled dům nevypadá, že v něm před pár měsíci hořelo. Poškozená fasáda je opravená, stejně jako poničené byty. Zasaženo jich bylo celkem 38 - jeden ohněm, jeden nad ním žárem, zbytek zplodinami nebo hasební vodou.

„Šest bytů jsme museli kompletně zrekonstruovat, a to včetně bytového jádra. Ve dvou bytech byly opravy většího rozsahu, včetně elektroinstalace, bez jádra. V dalších 30 bytech se provedly menší opravy – dělaly se podlahy, škrábala se malba, někde se musel instalovat nový elektrorozvaděč. Ve zbylých 22 bytech se dělaly jen revize,“ přiblížil ve stručnosti opravy v domě místostarosta Bohumína Igor Bruzl. Opravy město přišly na 15 milionů korun.

Bohumín dokončil hlavní opravy panelového domu, který loni v létě poničil požár, při němž zemřelo 11 lidí, 26. ledna 2021. Dělníci opravili ohořelou fasádu a poškozené byty.Bohumín dokončil hlavní opravy panelového domu, který loni v létě poničil požár, při němž zemřelo 11 lidí. Snímek z konce ledna. Dělníci opravili ohořelou fasádu a poškozené byty.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Dům je stále částečně napojen na provizorní zdroje elektřiny, a tak ještě nejsou v provozu oba výtahy, zvonky nebo domofony. Funguje jen jeden, větší výtah. Druhý menší, který požár značně poškodil, je už sice nově nainstalovaný, ale ještě čeká na zprovoznění. Nejpozději do půlky února by se měl rozjet.

Kdybyste to nevěděli, nepoznáte, že se v tomto vysokém paneláku v Nerudově ulici odehrála největší tragédie v novodobé historii České republiky. Jak žijí lidé v domě půl roku od události? To se dočtete v REPORTÁŽI redaktora Deníku - VÍCE ZDE.

Vyšetřování a kontrola hasičů

Krátce po bohumínské tragédii, která si vloni v srpnu vyžádala jedenáct lidských životů, se objevila kritika na adresu zasahujících hasičů. Nejhlasitěji byla slyšet žena, jež se později i prostřednictvím sociálních sítí za své výroky učiněné v rozrušení omluvila - VÍCE ZDE.

VŠE K TRAGICKÉMU POŽÁRU V BOHUMÍNĚ NAJDETE ZDE

Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR provedlo vnitřní šetření k prověření postupu moravskoslezských hasičů. Závěry byly jednoznačné. K pochybení nedošlo, jednalo se o profesionální zákrok. O kontrolu navíc požádal i sám ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček - VÍCE ZDE.