V restauraci Na Plynární se dveře netrhnou. Sběratele, kteří pořídili potřebné kousky či očekávané novinky, střídají další a další. Od brzkého rána je tématem jediné, vlastně dvojí – hokej a kartičky. Nejčastěji zde vídáte chlapíky mezi třiceti a čtyřiceti lety. Ne nadarmo.

„V devadesátých letech u nás nastal s hokejovými kartami obrovský boom, který zasáhl především tehdejší děti. A řadě z nich tato vášeň vydržela dodnes,“ říká jeden z nadšenců do sbírání hokejových karet Martin Bala.

Je jedním z těch, kteří ve středoškolském věku svou zálibu upozadili na úkor randění, po několika letech se k ní ale zase vrátil. A dokonce si s hokejovými kartami založil vlastní e-shop. „Postupně se teď sběratelská vášeň vrací, protože chlapi v našem věku mají své děti a vedou je k tomu,“ říká Bala.

close Sběratelé hokejových karet se sešli v restauraci Na Plynární, 8. prosince 2018 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

U pultů se střídají třicátníci s dětmi, sem tam dorazí i mnohem starší lidé. „Jeden balíček, prosím, ten reprezentační,“ hlásí s připravenými mincemi v rukou mladý hošík. Jiným už mince nestačí a sahají pro papírové peníze. Během pár minut se u pár desítek stolů protočí majlant!

„Se synkem sbíráme společně. Věřím, že mu to vydrží. Lepší, než aby časem peníze utrácel za nějaká svinstva,“ poznamenává jeden z otců, odhadem právě z generace, která na kartách vyrostla. Velký zájem je zejména o novou sérii české extraligy, která vyšla před pár týdny.