Za jejich odvahu a přístup se jim v těchto dnech dostalo uznání od policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který do Ostravy zavítal na slavnostní ocenění policistů Městského ředitelství policie Ostrava za rok 2017. Mezi hosty byli i oba „civilové“, kterým Tomáš Tuhý předal medaile.

TUŠENÍ

Drama, do kterého v poslední chvíli zasáhl Dalibor Tomašík, se odehrálo letos v květnu nedaleko tramvajové zastávky Zahrádky v Ostravě-Třebovicích.

Dvaačtyřicetiletý násilník si kolem půlnoci vyhlédl v tramvaji ženu vracející se z práce domů. V Třebovicích s ní vystoupil a poté, co odmítla jeho sexuální návrhy, se na ni vrhl. Za vlasy ji odtáhl do křoví, kde se ji pokusil znásilnit.

 Jan S. se v úterý u soudu k přepadení přiznal a projevil lítost.
Pokus o znásilnění v Ostravě-Třebovicích: násilník u soudu prosil o odpuštění

Volání oběti zaslechl Dalibor Tomašík, před kterým agresor utekl. Dopadnout se jej podařilo za necelý měsíc. Shodou okolností minulý týden stanul před soudem. Verdikt zatím nepadl. Objevení se Dalibora Tomašíka na místě činu nebylo vůbec náhodné. Společně se ženou a útočníkem cestoval stejnou tramvají.

Na zastávce Zahrádky si všiml muže, který z tramvaje na poslední chvíli vyběhl za budoucí obětí. „Když se zavíraly dveře, viděl jsem, jak za ní vyběhl z tramvaje. Podíval jsem se, co se děje. Ta slečna jako by ho odstrčila od sebe. Já jsem na další zastávce vystoupil,“ řekl muž, který v předtuše, že se něco mohlo stát, vyrazil zpátky.

Nikoho již na místě nezastihl. Rozhodl se však prohledat okolí. Pak zaslechl volání o pomoc… „Viděl jsem, jak dívka leží v trávě a on na ní klečel. Něco jsem na něho zakřičel, on utekl. Běžela ke mně a děkovala mi,“ řekl policistům zachránce.

Nebezpečný přechod v Ostravě-Porubě.
Porubský přechod smrti: Ostrava nic moc nezmůže?

BOTA

Odvahu prokázal i druhý z oceněných Jan Rehák. Letos v červnu se v odpoledních hodinách vracel s příbuznými z výletu. Zhruba ve stejnou chvíli tehdy neznámý násilník přepadl na ulici v Moravské Ostravě šestapadesátiletou ženu. Z ramene se jí snažil strhnout kabelku.

Oběť spadla na zem, svého zavazadla se však nehodlala vzdát. Lupič ji táhl po silnici několik metrů.

Žena volala o pomoc. Poblíž se nacházel Jan Rehák, který ani na okamžik nezaváhal a rozběhl se k zápasící dvojici. Pachatel se dal na ústup, zachránce vyrazil za ním. Lupič stačil naskočit do auta, v němž ujel. Na zemi však nechal svou polobotku, o kterou přišel během útěku. Policisté z ní získali DNA, která se shodovala s DNA osmadvacetiletého muže.

Zásoby suroviny skladuje ArcelorMittal v souladu se stavebním povolením, které ale nespecifikuje ukládané množství.
Zaprášený ostravský obvod odmítá novou skládku uhlí