V rámci regenerace sídliště Fifejdy I vznikl u Základní školy gen. Janka v Mariánských Horách nový skate park. Po poklesu zájmu tu byly navezeny kopce hlíny, vymodelován terén a „skejťáky“ nahradili „bajkeři“. Brzy se tu však místo cyklistických triků začalo kouzlit spíše s drogami, scházely se tu pochybné party a radnice celý koncept přehodnotila.

Po inspiraci v Ostravě-Jihu bylo rozhodnuto: „Uděláme dopravní hřiště“. Otevřeno bylo po technicky náročné přestavbě letos na jaře.

„Neslouží jen místním čtvrťákům, ale protože se nyní rekonstruuje dopravní hřiště v Přívoze, tak máme s městskou policií dohodu, že zde na praktickou výuku budou docházet i žáci základních škol, kteří hřiště využívali tam,“ říká starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková.

LETNÍ KINO

Pro nadcházející školní rok se tak v „Mariánkách“ připravují na maximální využití kapacity tamního hřiště. Hřiště, které po večerech plní ještě další funkci. Jelikož se nachází ve svažitém terénu, vznikl zde i jakýsi amfiteátr a dva stožáry pro natažení plátna pro letní kino. Každý páteční večer se zde už několik týdnů promítá film, který si lidé předem vyberou z nabídky na facebookové stránce obvodu.

„Půjde o různé žánry. První promítání bylo zdarma, nyní je vstupné symbolických 20 korun, protože nemám ráda něco, co je zcela zadarmo. Lidé si toho neváží,“ vysvětluje Liana Janáčková.

PŮVODNÍ PROMÍTÁNÍ

Do Mariánských Hor se tak venkovní promítání vrací po jednoleté přestávce. Donedávna fungovalo provizorní letní kino na betonovém plácku s lavičkami z tělocvičny na školním pozemku. Zde však vzniklo důstojné školní hřiště.

„I tam byla fajn atmosféra, ale věříme, že tady bude ještě lepší,“ nepochybuje Janáčková. Dopravní hřiště i s „filmovým“ amfiteátrem vyšlo na částku přes 4,7 milionu korun.