Je ostudou centra města, lidé kvůli němu píší na úřady stížnosti. Do oken stoupá připálený tuk a každý druhý den v místním zákoutí posedávají a polehávají bezdomovci chráněni před větrem i deštěm.

Bistro na Sokolské třídě musí být z rozhodnutí stavebního úřadu zbouráno, protože zde stojí načerno. Původně se tak mělo stát do konce září, ale po odvolání majitele byl termín posunut na 21. prosince.

„Svou žádost vlastník odůvodnil tím, že podmínky úřadu jsou náročné na přípravu i vlastní realizaci a že musí nejprve vypořádat nájemní vztahy k uživatelům stavby,“ sdělila tehdy Deníku mluvčí radnice Jana Pondělíčková.

O to více překvapilo, když se ve výloze bistra objevil inzerát: „Přijmu obsluhu pro tuto prodejnu“. Kdo by přijal další sílu, když má za pár týdnů zavřít? Rozhodli jsme se proto situaci ověřit.

„Dáme práci, ale jen do konce měsíce, magistrát zakázal,“ říká do telefonu hodně lámanou češtinou vietnamský prodejce a v podstatě potvrzuje, že bistro v uvedeném čase skutečně podloubí uvolní a mohou začít přípravy na jeho revitalizaci.

NECHUTNÉ…

Ale dokud se tak nestane, budou se zde stále scházet bezdomovci, které zde lidé nejen po setmění vídají téměř každý den. Stejný problém trápí i okolí zastávky Výstaviště u Divadla Antonína Dvořáka. Také zde na lavičkách posedávají mnohdy hluční a zapáchající bezdomovci či pobudové, kteří kolem sebe dělají nepořádek. Nedávno dokonce močili u stromu otočeni na lidi v tramvaji či spali na matracích ve výklencích divadla.

Výstaviště bezdomovci neopustili.

Radnice se domnívala, že zdrojem jejich výskytu je nedaleké bistro, které zde lidem nabízí alkohol a ti si jej jdou o pár metrů dál vypít. Prodavačka bistra to Deníku před časem potvrdila, avšak kála se, že vedení prodejny se rozhodlo s prodejem alkoholu kvůli vytýkacímu dopisu z úřadu skoncovat.

„Doprodáme alkohol, který máme, a žádný další už v nabídce nebude! Tržby z jídla jsou dostatečné,“ tvrdila tehdy.

ALKOHOL JE JEN PIVO?

Jenže bezdomovci se zde scházejí pořád a alkohol z regálů nezmizel. Zdůvodnění podané Deníku toutéž ženou za pultem nyní je více než úsměvné.

„S prodejem lahvového piva jsme skončili,“ pokyvuje. Že se jí však za zády v regálech vyjímají piva v plechu a rozmanitá nabídka „tvrdého“, ji nevzrušuje. „Pomohlo to, je tady klid,“ snaží se přesvědčit.

Zrovna klidem se ale občasné výjevy u Výstaviště nazvat nedají. Zvláště, když ukončení prodeje lahvového piva ve stánku využila sousední prodejna a do nabídky jej naopak obratem zařadila. Byť údajně za vyšší cenu. „Obvodu to takto zřejmě stačí. Není přeci zakázáno prodávat alkohol,“ kličkuje prodavačka. Kdo tedy na Výstavišti zjedná pořádek?