Miroslava Pavlínková, profesorka Matičního gymnázia, Ostrava

MIROSLAVA PAVLÍNKOVÁ, profesorka Matičního gymnázia, Ostrava.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Jak jste se o udělení řádu dozvěděla?

Nový francouzský velvyslanec Charles Malinas, který je ve funkci od 16. září letošního roku, přijel zahájit 2. listopadu akci Alliance française Francouzský podzim v Ostravě, kde mi tuto zprávu neoficiálně oznámil. Nechtěla jsem tomu věřit, bylo a je to pro mě velké překvapení. Ještě jsem ho ptala, jestli se nespletl… Přece jen byl na této pozici krátce… Nějak jsem tomu nepřikládala váhu, ale pak jsem o tom, že mě ocení řádem, byla vyrozuměna i písemně.

Co pro vás vyznamenání znamená?

Je to velké zadostiučinění protože pro francouzštinu nejen pracuji, ale i žiji. Je to s podivem, tak velká země, jako je Francie, si všimla profesorky Matičního gymnázia v Ostravě. Vážím si toho, že jsem členem velké společnosti držitelů tohoto vyznamenání ve Francii i jiných zemích.

Jak dlouho učíte francouzštinu? Proč jste si ji vybrala?

Na Matičním gymnáziu učím francouzštinu dvaačtyřicátý rok… Na základní škole jsem měla úžasnou paní učitelku, která byla pro Francii nadšená. A paradoxně se do této země sama nikdy nepodívala. Ale uměla o ní nádherně vyprávět, ukazovala nám obrázky, pohlednice, které dostala od svých známých. To mi bylo devět let. Zpívali jsme francouzsky, učili se francouzské básničky. To byl ten první vklad, první impuls, že jsem se ji pak rozhodla studovat. A věrná jsem jí dodnes…

Zdeňka Průšová, ředitelka Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba

ZDEŇKA PRŮŠOVÁ, ředitela Jazykového gymnázia Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba.Zdroj: Deník/Pavel Sonnek

Jak jste se o udělení řádu dozvěděla?

Primárně od naší francouzské kolegyně, která na naší škole dlouhodobě působí. Pak napůl oficiálně od kulturní radové francouzské ambasády a následně pak oficiálně od samotného velvyslance.

Co pro vás vyznamenání znamená?

Je to pro mě veliká čest, nesmírně si tohoto ocenění vážím. Jsou to pro mě vzácné, neobyčejné a neopakovatelné okamžiky. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se o podporu francouzštiny na našem gymnáziu zasloužili, ať už je to samotný zřizoval školy, Francouzský institut či francouzská ambasáda. Úspěchy našich žáků vždycky byly a budou spojovány s náročnou a nadstandardní prací učitelů, kterým patří poděkování. Je to ocenění pro celou naši školu.

Jak dlouho učíte francouzštinu? A proč jste si ji vybrala?

Jsem jazykář, ale francouzštinu neučím. Podílela jsem se ale na zahájení výuky francouzštiny jako prvního cizího jazyka na našem šestiletém gymnáziu a později jsme také mohli zahájit výuku vybraných předmětů ve francouzštině v takzvané Evropské sekci. V tomto našem snažení nás podpořila právě francouzská ambasáda, Francouzský institut, a to proto, že jsme měli bilingvní výuku zajištěnu personálně v podobě našich dvou francouzských učitelů. Ještě bych zmínila, že jsme se také stali zkušebním centrem mezinárodních jazykových zkoušek DELFa DALF, třiadvacet let organizujeme reciproční pobyty žáků francouzských tříd na partnerské škole v Limoges a již tradičně se naši žáci zapojují do vzdělávacího projektu Moravskoslezského kraje Rok v Lotrinsku.

K TÉMATU

ŘÁD AKADEMICKÝCH PALEM– francouzské vyznamenání za zásluhy ve vzdělání, vědě a kultuře, jedno z nejstarších vyznamenání pro civilní osoby
– byl založen císařem Napoleonem v roce 1808 pro oceňování akademiků a profesorů univerzit
– od roku 1955 jím mohou být vyznamenáni především učitelé i osoby, které nemají vztah k učitelství, ale které měly významný přínos ve vzdělávání, a rovněž cizinci, nebo v cizině žijící Francouzi, kteří aktivně přispěli k rozšíření francouzské kultury v zahraničí
– první stupeň řádu: rytíř – medaile ve tvaru palmových ratolestí pokrytá fialovým smaltem, vysoká 35 mm a fialová stužka bez rozetky. Rytíř musí být starší 35 let a musí v učitelství pracovat nejméně 15 let
– v našem kraji byla rytířem tohoto řádem oceněna v roce 2005 doc. PhDr. Eva Mrhačová, CSc. z filozofické fakulty Ostravské univerzity.