Před dvěma lety odvolaného Pavla Zonču soud „vrátil“ do funkce, jenže akademický senát univerzity mezitím zvolil jeho nástupce, Arnošta Martínka.

„Děkan Zonča byl podle mého názoru tehdy odvolán správně,“ nechal se znovu slyšet rektor univerzity Jan Lata, který červencové rozhodnutí soudu respektuje, ale zásadně s ním nesouhlasí. Nejen proto, že univerzita k vynesení rozsudku nebyla přizvána.

Ilustrační foto.
Rychleji z Ostravy do Frýdku-Místku. Plány SŽDC ale nabírají zpoždění

Po čtvrt roce však bude dvojvládí konec, akademický senát totiž do konce října zvolí nového děkana. Byť je jich nyní přebytek, za několik týdnů by tak jako tak nebyl žádný.

Martínkovo jmenování totiž musí být podle rozhodnutí soudu zrušeno a Zončovi v říjnu „doběhne“ čtyřleté funkční období.

Ať už akademický senát jmenuje Zonču, kterého část zaměstnanců vyzvala dopisem k odchodu, Martínka či kohokoliv jiného, na univerzitě věří, že tím mocenské boje obou skupin definitivně skončí.

Vizualizace. Takto bude vypadat miliardový areál Ostravské univerzity na Černé louce.
Univerzita dostala dotace. Nový miliardový areál na Černé louce bude do tří let

„Lékařská fakulta měla doposud tři děkany, kteří byli vždy vyhozeni z univerzity, případně z funkce, což je naprosto šílené,“ uvědomuje si rektor Lata, podle něhož je však zásadní, že ani současný stav nemá na chod fakulty a univerzity žádný vliv.

„Výuka, stejně jako spolupráce fakulty i s nemocnicí probíhá jak má,“ dodal Jan Lata s tím, že pokud jsou nějaké neshody přímo v nemocnici, jsou věcí tamního ředitele.

Lékařská fakulta. Ilustrační foto.
Lékařská fakulta čeká na verdikt akademického senátu
Ostravská radnice. Ilustrační foto.
Zajímavosti z voleb v Ostravě aneb Věděli jste, že…