Prostředí se blíží baru, kavárně nebo restauraci. Takové podniky jsou čím dál žádanější. Nabízejí poslech hlasité populární hudby, míchané alkoholické nápoje, kávu, snídaně a hraní konzolových her. A tomu zakouření. Deník vybral šest míst v Ostravě-Porubě, kde si lze vodní dýmku vychutnat v moderně koncipovaném prostoru. Tady jsou.

Mystery Lounge Poruba

close Mystery Lounge Poruba. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Mystery Lounge Poruba. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Mystery Lounge je moderní modře osvětlený podnik, který nabízí dýmky, alkohol, kávu, jídlo a populární hudbu. V roce 2018 otevřel pobočku na Alšově náměstí, za necelé dva roky se ale přestěhoval k parku na Havlíčkovo náměstí v Porubě.

„Původně jsme se hodně lišili konceptem a sortimentem. Dnes je trend vodních dýmek spojený s barem na zcela jiné úrovni a je těžké najít zásadní odlišnosti od ostatních moderních dýmkáren. To je důvod, proč pořádáme sezonní akce a party s živou hudbou. Hosté si navíc mohou k dýmce zahrát na herní konzoli Xbox. Od příští letní sezony otevřeme velkou dřevěnou zahrádku na okraji parku,“ popsal jeden z majitelů Mystery Lounge Patrik Pail, který se dýmkám věnuje více než devět let.

Mystery Lounge je specifický svým výběrem míchaných alkoholických nápojů. V nabídce má přes čtyřicet nápojů s nejrůznějšími příchutěmi a typy alkoholu. Podávají se tu však také limonády, čaje, káva, víno a pivo. Z vodních dýmek lze vybírat ze světlých a tmavých tabáků.

„Jako příchuť do vodní dýmky bych doporučil medový meloun, svěží malinu a dračí ovoce s maracujou. Zákazníci si nejčastěji objednávají kombinaci sladkých a svěžích tabáků,“ prozradil dýmkař Mojmír Haladej. Za šest návštěv, kdy si zákazník objedná dýmku a sbírá samolepky, dostane při sedmé návštěvě dýmku zadarmo. V Moravskoslezském kraji má Mystery Lounge tři pobočky.

Adresa: Havlíčkovo náměstí 27, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 15.00 – 24.00, pátek a sobota 15.00 – 2.00, neděle 15.00 – 23.00
Cena dýmek: světlý tabák 289 korun, mix tabáků 349 korun, tmavý tabák 399 korun
Tip Deníku: světlý tabák s příchutí medového melounu se svěží malinou a dračí ovoce s maracujou

Klaud

close Klaud. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Klaud. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Majitelé Klaudu otevřeli podnik na konci roku 2019 v bývalém studentském klubu. „Cílíme na jiný typ hostů. Novodobé dýmkárny se začaly více přizpůsobovat hostům a jsou schopny nabídnout více muziky, piva a zážitků,“ konstatoval majitel Vincenc Borovec. Pochvaluje si velmi dobrou lokalitu, protože podnik se nachází u studentských kolejí v Porubě.

„Samozřejmě nabízíme nejrůznější dýmky pro všechny skupiny hostů od znalých až po začátečníky,“ uvedl Borovec. V letních měsících je možné si vychutnat dýmku na prostorné venkovní zahrádce.

V nabídce má Klaud piva a sendviče od lokálních dodavatelů, dále limonády z domácího sirupu a míchané alkoholické nápoje. Mají názvy jako Porubská Pornstar s proseccem, vodkou a maracujou nebo Klaudchíto. "Je i v nealkoholické verzi, jedná se o mojito s domácím malinovým sirupem. Dále si zákazníci objednávají čaje. Nejvíce Touareg ze sypaného čaje a podle správné receptury,“ doplnila zaměstnankyně Denisa Sikorová s tím, že atmosféra podniku je příjemná a klidná. Jeho nejpočetnější klientelou jsou samozřejmě studenti.

Adresa: Studentská 1a, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 10.00 – 24.00, pátek 10.00 – 2.00, sobota 15.00 – 2.00, neděle 15.00 – 24.00
Cena dýmek: světlý tabák 325 korun, mix tabáků 355 korun, tmavý tabák 390 korun
Tip Deníku: tmavý tabák ochucený kolou, hruškou a "supernovou"

Infinity Lounge

close Infinity Lounge. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Infinity Lounge. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Infinity Lounge byl otevřen v březnu 2022. A to znovu, po pandemii. „Přede mnou dýmkárnu vlastnil kamarád a následně jsme se domluvili, že chod podniku převezmu. Mě vždy vodní dýmky a koktejly zajímaly a zároveň jsem se chtěl v práci věnovat lidem,“ řekl majitel Denis Nečekal.

Zákazníci Infinity Lounge tvrdí, že se jedná o podnik na pomezí čajovny a baru. „Čaje a zboží kupujeme od profesionálních prodejců,“ uvedl Nečekal. Nejoblíbenějším nápojem je Touareg, který je servírován v nerezové nádobě.

Důležité je podle Denise Nečekala umět pracovat s tabákem. Nejoblíbenější je u zákazníků Infinity Lounge spojení tabáků do dýmky s příchutí citrusů nebo sladkého melounu. Podnik za poplatek nabízí speciální soukromou místnost, kde je možné uspořádat například narozeninovou oslavu. Dále si lidé mohou zahrát na třech herních konzolích Playstation.

Adresa: Oty Synka 1813/2, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až středa 17.00 – 23.00, čtvrtek až sobota 17.00 – 24.00, neděle 17.00 – 22.00
Cena dýmek: světlý tabák 310 korun, mix tabáků 339, tmavý tabák 359 korun
Tip Deníku: mix tabáků s citrusy a sladký meloun s čajem Touareg

Galadream

close Galadream. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Galadream. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Dýmkárna Galadream vznikla v roce 2018 na svátek svatého Valentýna. „Jedná se o projekt tří přátel a budovali jsme ho od studentských let,“ zmínil majitel Karel Pětroš, který se o oblasti dýmkaření zabývá osvětou a na sociálních sítích zveřejňuje krátká videa, Dodal, že koncept podniku stojí na spojení dýmky, kávy a alkoholu v evropském stylu.

Galadream nabízí domácí limonády, například malinovou, jahodovou nebo borůvkovou. Také tu připravují alkoholické nápoje ze sezonních surovin. Momentálně si zákazníci mohou objednat pití ze sušeného dračího ovoce.

„Pokud jde o tabák, tak každý zákazník má odlišné preference. Připravujeme velkou škálu sladkých příchutí, svěží nebo dezertové,“ dodal Pětroš. Nejvíce lidem chutná kombinace grepu, limety a maracuji, žádaná je také malinová příchuť tabáku. Za hezkého počasí si lidé mohou sednout na zahrádku.

„Do Galadreamu chodím už pět let, je zde velmi příjemné prostředí a zaměstnanci. Skvělý výběr nápojů, jídel a také skvělé dýmky,“ chválí Galadream Jakub Drozd.

Adresa: Sokolovská 1332/47, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 14.00 – 23.00, pátek a sobota 14.00 – 1.00, neděle 14.00 – 23.00
Cena dýmek: od 270 korun do 310 korun, v nabídce je světlý, tmavý tabák a jejich mix
Tip Deníku: tabák s příchutí grepu, limety a maracuji

Dobrá čajovna Roxy

close Dobrá čajovna Roxy. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Dobrá čajovna Roxy. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Podnik s dýmkami, který se od založení v roce 1996 profiluje jako ortodoxní čajovna. Zákazníci si nemohou objednat alkohol a kávu, ale mají možnost si vychutnat více než sto druhů čajů a jídla orientální provenience. „Existuje mnoho lidí, kteří alkohol nekonzumují a vyhledávají místo, kde mohou relaxovat a odpočívat bez vnějších vzruchů,“ vysvětluje majitel čajovny Martin Kundrát.

Podnik je vzhledově ojedinělý a lidé si při vstupu zouvají boty, v interiéru jsou položeny koberce. Dobrá čajovna Roxy v Porubě funguje sedmadvacet let a jedná se o první čajovnu v Ostravě.

„Zakladatel čajovny nejsem, ale byl jsem první zaměstnanec a během studia jsem zde pracoval. Přestože jsem měl civilní zaměstnání, tak jsem s k čajovně vrátil a v roce 2004 jsem podnik převzal,“ dodal Martin Kundrát.

Samozřejmě, že čajovna nabízí dýmky. Na výběr je světlý tabák, mix tabáků a silný tmavý tabák. Podle majitele neexistuje jedna nejoblíbenější příchuť, každý dává přednost té své. Z čajů je ale nejpopulárnější zelený čaj s marockou mátou Touareg nebo kořeněný Yogi s mlékem a medem.

Adresa: Porubská 549/18, 708 00 Ostrava 8
Otevírací doba: pondělí až pátek 10.00 – 22.00, sobota a neděle 15.00 – 22.00
Cena dýmek: světlý tabák 320 korun, mix tabáků 340 korun, silný tmavý tabák 360 korun
Tip Deníku: specifický mix tabáků s příchutí kokosu, máty, svěží skořice a pistácie

Maku Manu

close Maku Manu. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku. info Zdroj: Deník/Tereza Figalová zoom_in Maku Manu. Deník navštívil šest podniků v Ostravě-Porubě, kde nabízejí vodní dýmku.

Nejnovější podnik mezi dýmkárnami je Maku Manu, který se otevřel v půlce listopadu letošního roku. Majitelé se specializují na kombinaci dýmky a brunche (jídlo na pomezí snídaně a oběda, pozn. red.). „Spojili jsme dýmky, alkoholické nápoje a brunch. Podnik vznikl na základě konceptů, které máme rádi,“ uvedl Martin Koutný, jeden ze majitelů podniku.

Zajímavý je tropický interiér Maku Manu. „Před čtyřmi lety jsem byl na dovolené na Tenerife a na pláži byl bar s dýmkami, miloval jsem tamější atmosféru, všechno dohromady tam ladilo,“ prozradil Martin Koutný. Po návratu z ostrova si koupil s kamarádem dýmky a začali míchat tabáky a zjišťovat si věci k tomu, aby mohli otevřít svůj podnik.

Zákazníci si zde mohou objednat míchaná vejce, snídaňové burrito s trhaným vepřovým masem nebo lívance s karamelovým krémem. Dále kávu, pivo, víno, domácí limonády a míchané alkoholické nápoje. „Doporučil byl koktejl s názvem AKA-IKA, což je spojení vanilkové vodky, limety a passion fruit. Nápoj jsem vymýšlel dva týdny. Máme i nápoj speciálně pro ženy - s tequillou, růží a limetou,“ doplnil Koutného jeden ze zaměstnanců.

Nápaditý je vzhled dýmek, které jsou vyrobené na zakázku. Dýmku je možné si objednat od dvanácti hodin, tedy od pravého poledne. „V létě plánujeme otevření venkovní tropické zahrádky,“ dodal Martin Koutný.

Adresa: Hlavní třída 896/2, 708 00 Ostrava
Otevírací doba: pondělí až čtvrtek 7.00 – 22.00, pátek a sobota 7.00 – 23.00, neděle 7.00 – 22.00
Cena dýmek: světlý tabák 339 korun, mix tabáků 369 korun, tmavý tabák 389 korun
Tip Deníku: mix světlého a tmavého tabáku s příchutí koly a sladkého gumového bonbónku