Ovlivní prodej zájezdů do afrických zemí hrozící ebola? Podle Kateřiny Petráškové z Asociace cestovních kanceláří České republiky ano. „Keňa, Tanzánie a Zanzibar jsou turisticky velmi oblíbené destinace zejména pro safari. Už teď však můžeme říct, že jsme zaznamenali pokles zájmu o tyto zájezdy," řekla Deníku Kateřina Petrášková.

V okamžiku, kdy se začaly objevovat první případy nakažených krvácivou horečkou, začaly cestovní kanceláře rušit speciální okruhy po Západní Africe. „Do půlky prosince je pozastaven prodej zájezdů do Keni a Zanzibaru," řekla Sobotíková, pracovnice ostravské pobočky cestovní kanceláře EXIMtours. Jak však poté přiblížil mluvčí EXIMtours Stanislav Zíma, spíše než kvůli hrozbě krvácivé horečky je to proto, že do těchto destinací se létá spíše koncem prosince. „Samozřejmě jsme neustále v kontaktu s Asociací cestovních kanceláří a s partnery, kteří jsou přímo v těchto exotických destinacích, ale kvůli ebole zatím nejsou vyhlášena žádná silnější opatření. Stále platí doporučení, která uvádí ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách," přiblížil Stanislav Zíma.

Odvážní čeští turisté

Katalogy s nabídkou pobytů v Karibiku, Asii a Africe už jsou k dostání a klienti se začínají ptát. „S blížícím se začátkem sezony, která propukne za měsíc, se naši klienti začali zajímat o rizika spojená s virusem Ebola. Zatím nelze odhadnout, jestli se zájem o Afriku sníží," podotkl Michal Tůma, mluvčí společnosti Invia, prodejce on-line zájezdů, a dodal, že v nyní byly zrušeny dva charterové lety do Senegalu a Zanzibaru kvůli nedostatečné naplněnosti.

Jedním z důvodů, proč se cestovní kanceláře nebojí poklesu tržeb, je odvaha českých cestovatelů. „Nevím, jestli to pramení z určité neuvědomělosti českých turistů, ale nebojí se létat tam, kam už například německé cestovky zájezdy neprodávají. Jeden příklad za všechny je Jugoslávie po válce. Češi byli tehdy první, kteří začali do Chorvatska jezdit," řekl Michal Tůma, mluvčí společnosti Invia.

K TÉMATU

Jak by se postupovalo v případě, že by se nakažený ebolou objevil i v Moravskoslezském kraji?Přestože má Nemocnice s poliklinikou v Havířově jako druhé zařízení v republice biobox, putoval by nakonec pacient s krvácivou horečkou do Nemocnice Na Bulovce.
„Pacienta bychom přijali pro prvotní ošetření u nás. V bioboxu může strávit až čtyřiadvacet hodin. Do té doby se musí prokázat podezření na jeho onemocnění, aby mohl být převezen na specializované vyšší pracoviště na pražské Bulovce, kde biobox funguje již pět let," popsala mluvčí havířovského zdravotnického zařízení Radmila Fleischerová. 
Dodala, že se jedná o speciální komoru, která připomíná stan s hermetickou uzávěrou a slouží k hospitalizaci vysoce infekčních pacientů, kdy práce s nakaženým pacientem probíhají zvenčí, takže zdravotníci nemusí používat speciální obleky. (pin)