Jak pro server tn.cz potvrdila mluvčí ostravské městské nemocnice Andrea Vojkovská, jedná se o pavilon H1. Studenou vodu tak musí ohřívat.

Bakterie legionella, především druh legionella pneumophila, v teplé vodě může způsobit vážné zdravotní komplikace v podobě legionelózy, nazývané též legionářská nemoc.

Ilustrační foto.
Úspěch Zdravotního ústavu v Ostravě. Zdejší tým objevil nový druh legionely

V poslední době se její výskyt zvýšil (viz graf). Člověk ji může chytit třeba při sprchování. Bakteriím se daří hlavně ve vodě o teplotě od dvaceti do pětačtyřiceti stupňů Celsia, usazené v nečistém potrubí.

Těžší zápal plic

Legionářská nemoc je těžší forma zápalu plic. „Legionelly jsou zodpovědné asi za třináct procent existujících zápalů plic. Vedle toho způsobují i méně vážné onemocnění, takzvanou Pontiackou horečku. Ta nepostihuje plíce, ale jen horní cesty dýchací,“ upozornil Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu. Z této horečky se člověk sám uzdraví.

S legionářskou nemocí je ale třeba navštívit lékaře, který stanoví léčbu antibiotiky. Podle Šaška onemocnění obvykle začíná horečkou, třesavkou, bolestí hlavy a svalů. „Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou. Dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie,“ zdůraznil.

Koupaliště - Vodní areál Jih, 26. června 2023, Ostrava.
Kolik stojí v Ostravě vstupné a občerstvení? Sezona koupališť je v plném proudu

Asi pětadvacet až padesát procent infikovaných má průjem, vykazují zmatenost či blouznění. „Doba mezi nakažením a projevením se prvních příznaků činí obvykle dva až deset dní, v ojedinělých případech až dvacet dní,“ vysvětlil.

Nakazit se člověk může dýcháním vzduchu obsahujícího bakterie v drobných kapičkách vody. Jak podotkl Šašek, ten generují i sprchy, vířivky či fontánky. Při nákaze záleží na odolnosti člověka. Lékaři dlouhodobě upozorňují, že především pokud je oslaben jinou nemocí a nevyhledá lékaře, v krajním případě může choroba skončit úmrtím.