Až 360 milionů korun by měly postupně spolknout rozsáhlé rekonstrukce bývalých kasáren na Hranečníku, zatím je proinvestovaný pouze zlomek této částky.

Už v příštím týdnu budou ostravští radní jednat o převodu největší budovy v areálu do majetku státu.

„Ve spolupráci s ministerstvem vnitra se připravuje oprava největší budovy a přístavba garáží. Město chce budovu darovat ministerstvu a to je ochotno uvolnit na to finanční prostředky. Půjde o převod za symbolickou částku," uvedl náměstek primátora Jiří Hrabina.

65 milionů

Jen na základní opravu budovy činí hrubý odhad nákladů 65 milionů korun. Nejsou v nich zahrnuty prostředky na vybavení interiérů ani na plánovanou policejní střelnici. Přestože jde zatím o investiční záměr, město již řeší možné budoucí využití budovy.

Podle Hrabiny se zde zvažuje přemístění speciální výjezdové policejní jednotky z Frýdku-Místku, což zástupci policie zatím nechtějí komentovat.

„Vše bylo a je ve fázi případných návrhů a hledání možností, které se týkají nejen vlastnických práv, ale i využití areálu. S ohledem na tyto skutečnosti by bylo nyní předčasné vyjadřovat se k záměrům a možným plánům, které nemusí být z jakýchkoli důvodů realizovány," uvedla krajská policejní mluvčí Soňa Štětinská.

Současnost

Rozsáhlý areál kasáren dnes patří městu, které se pustilo do rozsáhlé revitalizace a přestavby na Technickou a výcvikovou základnu integrovaného záchranného systému. Zázemí by zde měli postupně najít hasiči i policisté.

V současné době jsou dokončené první dvě etapy rekonstrukcí. Vybudovány byly sklady humanitární pomoci a objekty správní, výcvikové a školicí. Z celkových padesáti milionů korun jen na tyto dvě etapy se městu podařilo získat téměř patnáctimilionové dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj na revitalizace bývalých vojenských areálů.

Některé budovy v areálu kasáren jsou už částečně opraveny a používány hasičským záchranným sborem.

„Nepočítáme s tím, že bychom zde měli výcvikové prostředí, které simuluje reálné podmínky zásahu. Od tohoto záměru jsme ustoupili již v době, kdy se zpracovávalo stanovisko pro dokumentaci pro územní rozhodnutí. Stalo se tak na základě protestů občanů okolních domů," uvedl Vladimír Vlček, velitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, s tím, že zde bude postavena pouze výcviková stěna.

V současné době jsou zajištěny dokumenty pro zahájení stavebního řízení na nejnákladnější část revitalizace areálu. Z částky 133 milionů korun, která by měla být rovněž hrazena ze státního rozpočtu, mají být opraveny komunikace a chodníky v areálu, také kanalizace, vodovod a následně upraveny a osázeny zelené plochy.

Ve fázi investičního záměru je zatím, kromě výše uvedené opravy největší budovy, také vybudování garáží pro policii a hasiče. Na tyto práce bude muset Ostrava sehnat dalších více než sto milionů korun.

Iva Mušálková