„Do Egypta jsem se vydala s patnáctiletým synem,“ říká pohledná žena, kterou hned po příletu něco štíplo do nohy. „Byla to zřejmě nějaká potvora, protože mi noha začala doslova před očima otékat a já už po dvou hodinách nemohla vůbec chodit. Na pláž jsem se protozapomocisynaspíšeplížila,“ popisuje. Vzhledem ke stále se zvětšujícímu otoku navštívila třetí den tamní pohotovost. „Dali mi nějaké léky a mast,“ popisuje paní Eva s tím, že dovolená se změnila v drama, když po třech dnech dostal její syn úporný průjem. „Nikomu nepřeji, aby strávil dovolenou na WC. Nezbylo mi nic jiného, než s ním navštívit pohotovost znovu,“ popisuje sled událostí. Domů si tak přivezla kromě hrůzných zážitků také účet od tamních lékařů, a to na 282 dolarů. Ty by jí měla proplatit zdravotní pojišťovna, s níž uzavřela před odjezdem smlouvu.

S počty podobně postižených lidí, kteří vyjíždějí na exotické dovolené, se stále častěji setkávají lékaři a hygienici – přestože každoročně apelují na turisty, aby riziko onemocnění v exotických zemích nepodceňovali. Jedná se hlavně o oblasti Afriky, Asie a Jižní Ameriky. „V Moravskoslezském kraji zaznamenáváme každoročně několik případů onemocnění bacilární úplavicí, kterou si občané přivezli z Tuniska a Egypta,“ sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková a zdůraznila, že předcházet tomuto onemocnění lze pouze důsledným dodržováním osobní hygieny a konzumováním důkladně tepelně opracované stravy. „Lidé by si měli dávat pozor na místní speciality, prodávané zejména na tržištích, a vodu a nápoje kupovat pouze balené,“ zdůraznila Šebáková.

 

Před některými nákazami se lze naopak chránit očkováním. „Očkování je však nutno zahájit v předstihu před výjezdem tak, aby byla navozena dostatečná protilátková hladina již před cestou,“ zdůraznila Šebáková s tím, že k typickým onemocněním, proti kterým se lze ochránit očkováním, patří infekční zánět jater typuA a B a meningokokové nákazy. Pro pobyt v rovníkové Africe a části Jižní Ameriky je žádoucí také očkování proti žluté zimnici, přenášené komáry, která mívá závažný průběh, který ohrožuje život. K nemocem, které v současné době zatím nelze ovlivnit očkováním, patří také malárie. Ochrana před touto nákazou spočívá v pravidelném užívání léků chránících před nákazou, a to před cestou, během pobytu a určitou dobu po návratu z rizikových oblastí.