Po dlouhém zvažování, několika průzkumech a dotaznících je konečně jasno. Ekonomická fakulta (EKF) se ze Sokolské třídy přestěhuje do kampusu a univerzitu čeká jedna z největších změn v její historii.

Hlavním důvodem přesunu je snaha, aby se EKF svým umístěním i zaměřením více propojila s dalšími fakultami, dalšími podněty pak modernější prostředí i vybavení a také provozní úspory, neboť výstavbu nové fakulty uhradí stát.

Vše na téma stěhování Ekonomické fakulty VŠB TUO se dočtete zde.

Rektor Václav Snášel se rozhodl tento týden a verdikt včera sdělil zaměstnancům univerzity a studentům. Právě názory těchto skupin pro něj byly důležitým signálem.

„Základním cílem řešení dislokace ekonomické fakulty je nejenom zachování, ale i její rozvoj. Považuji ji za významnou součást naší univerzity a jako takovou ji chci trvale podporovat,“ uvedl Snášel s tím, že další rozvoj fakulty vidí v co možná nejužší spolupráci s ostatními fakultami. Jak při rozvoji nových studijních programů, tak i na poli vědy a výzkumu.

Rozhodnutí má také druhou stranu mince. Z centra Ostravy v důsledku toho zmizí přes tři tisíce studentů, pedagogů a dalších zaměstnanců univerzity.

Nová budova ekonomické fakulty bude stát v univerzitním kampusu v těchto místech.

VEDENÍ FAKULTY V ŠOKU?

I proto definitivní rozhodnutí rozproudilo nejen na univerzitní půdě řadu diskusí, názorů a jak už to bývá „drbů“. Podle informací Deníku nemají být zástupci fakulty s konečným rozhodnutím spokojeni. Někteří z nich mají být z verdiktu doslova v šoku.

„Fakulta je zde čtyřicet let, jako bývalá děkanka k ní mám jistý citový vztah, pochopte,“ sdělila stručně proděkanka fakulty Dana Dluhošová. Situaci zatím blíže nechtěla komentovat. Také se proslýchá, že informace o rozhodnutí měly být médiím zaslány dříve, než se je včera dozvěděli samotní zaměstnanci.

DVA SVĚTY

Záměr přesunout fakultu do Poruby, který vznikl před deseti lety ještě za dob, kdy univerzitě „velel“ současný hejtman Ivo Vondrák, Ostravu rozdělil na dvě části. Proti sobě se názorově postavila spousta studentů, pedagogů, politiků a mimo jiné právě spolustraníci z hnutí ANO. Hejtmanovu někdejší vizi zkritizoval primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Osobně a opakovaně jsem pana rektora žádal, aby upřednostnil variantu rekonstrukce tradiční a památkově chráněné budovy před stěhováním,“ řekl nedávno primátor, který chtěl centrum ochránit od dalšího odlivu mladých lidí. Univerzitní pud byl ale nakonec silnější. Nová budova bude v kampusu stát do konce roku 2022, do té doby studenti zůstanou v budově na Sokolské třídě v centru města.