Sourozenci Jakub a Jana Kolářovi stáli v sobotu dopoledne hodinu v řadě před elektrárnou v Třebovicích. V rámci dne otevřených dveří totiž měli jedinečnou možnost podívat se do míst, kde pracuje jejich tatínek. „Ještě jsme tam nikdy nebyli. Manžel pracuje na elektrovelíně a známe to jen z vyprávění. Běžně se sem totiž nesmí. To platí i pro nás, pro rodiny," řekla Lenka Kolářová, maminka Jakuba a Jany.

V řadě s nimi stály další stovky lidí. Jen za první dvě hodiny se do Elektrárny Třebovice, kterou vlastní a provozuje společnost Dalkia, podívalo na tři sta padesát dospělých a sto devadesát dětí. V rámci zhruba hodinové prohlídky se podívali například do kotelny nebo velína, odkud se vše řídí a kontroluje. Zaměstnanci elektrárny jim pak popsali, jak se vůbec teplo vyrábí i kde se tady skladuje uhlí. Návštěvníci se dozvěděli také to, že bílý opar, který mohou vidět, když jedou kolem elektrárny, není kouř, jak si mnozí myslí, ale pára vycházející z chladících věží. „Nevěděla jsem to. Vždycky jsem si myslela, že nám to tady čoudí doslova pod nosem, takže jsem ráda, že to tak není," řekla Marie Lechovská, která na den otevřených dveří dorazila s celou rodinou. Dětem se asi nejvíce líbily bílé helmy, které museli mít všichni návštěvníci kvůli bezpečnosti na hlavách.

„Hodně mě překvapilo, že elektrárna stále spaluje černé uhlí. Myslel jsem si, že je to už dávna minulost," řekl další z návštěvníků, Jan Gebauer.

Elektrárna Třebovice zásobuje teplem zhruba sto tisíc domácností v celé Ostravě a do roku 1960 byla největší elektrárnou u nás. Teplo pro vytápění i technologické účely dodává ve formě horké vody a páry. Naposledy se tady den otevřených dveří konal před dvěma lety.