Od druhého zářijového týdne se touto cestou ve spolupráci s portálem eReading.cz vydala Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě (MSVK), která registrovaným uživatelům nabízí až dva tisíce kusů elektronické beletrie a populárně naučné literatury.

„Doteď jsme měli v této podobě spíše cizojazyčnou a odbornou literaturu, ale zájem čtenářů nás přiměl pořídit i detektivky, dětskou či humoristickou literaturu, ale i další žánry odpočinkové četby," uvedla zástupkyně ředitelky MSVK Monika Oravová s tím, že knihovna teď má řadu knih v papírové i elektronické podobě.

HLAVNĚ DO TABLETŮ

„Čtenářům se mnohdy nechce čekat v pořadníku několik měsíců, ale takto si mohou knihu půjčit kdykoliv během pár minut," doplnila Oravová, podle níž jsou tyto e-knihy určeny spíše do chytrých telefonů či tabletů, kde se stáhne potřebná aplikace. „V počítačích a většině čteček služba bohužel nefunguje, podporují ji pouze čtečky přímo od společnosti eReading."

I proto, že knihovna platí tomuto poskytovateli buďto za každou jednotlivou výpůjčku čtenářem, nebo souhrnně v rámci předplaceného souboru e-knih, se jedná o relativně nákladnou službu a třeba ostravská městská knihovna o ní výhledově vůbec neuvažuje.

„A to zejména proto, že mezi našimi čtenáři o službu nikterak velký zájem není. Navíc zaplatit padesát korun za e-knihu, kterou budu mít tři týdny, není pro čtenáře příliš lákavé," míní Miroslava Mikušková, vedoucí půjčovny pro dospělé Knihovny města Ostravy, která nicméně ve svých jedenácti čtečkách nabízí přibližně 250 nahraných titulů e-knih.

POHLED SPISOVATELŮ

V klasickém výpůjčním slova smyslu e-knihy nenabízí ani ostravské univerzitní knihovny. A co na ně říkají literáti, kteří sami knihy píší? „Věřím v papírovou podobu knihy, ale rozhodně e-knihy neodsuzuji. Každý si jistě vybere podle své potřeby. Sama si totiž nechám v dohledné době připravit v elektronické podobě jedno ze svých prozaických děl nazvané Ticho pro klarinet," sdělila Deníku Lydie Romanská, básnířka a prozaička, místopředsedkyně Obce spisovatelů České republiky. „Ano, e-knihu si vždycky rád přečtu, pokud jde třeba o literaturu faktu, která přináší konkrétní informace, s nimiž mohu pracovat. Beletrii a poezii pak čtu jedině v papírové podobě. Má to své neopakovatelné kouzlo a nic ho nenahradí," uvedl známý ostravský prozaik Miroslav Sehnal.

E-KNIHA JAKO DOPLNĚK

„Každému jeho nebe, ale pro mě je papírová kniha pořád přitažlivější," míní prozaička Markéta Hejkalová, organizátorka knižních veletrhů v Ostravě a Havlíčkově Brodě. „Počet výpůjček e-knih nikdy nedožene papírové knihy, ale jako doplněk jsou podle mě zajímavé a zejména při dlouhém čekacím seznamu na klasické knihy mohou být velmi přínosné," doplnila Monika Oravová z Moravskoslezské vědecké knihovny na téma-knih, jejichž větší oblibě brání vedle složité kompatibility se čtecím zařízením také jejich relativně vysoká kupní cena.