Mluvčí energetiků pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová uvedla, že výraznou měrou se na těchto případech podílejí zloději barevných kovů a izolačních olejů, kteří ve snaze přijít rychle a snadno k penězům hazardují se svými životy.

„Při zásahu elektrickým proudem jim hrozí smrtelná poranění, případně těžké popáleniny s doživotními následky. Poněkud menší skupinu, která utrpěla zásahem elektřiny zranění, tvoří mladiství. U nich bývá příčinou úrazu či úmrtí elektrickým proudem nejčastěji neznalost, nešťastná láska či určitý způsob adrenalinového hazardu. Výjimkou nejsou ani úrazy úplně malých dětí, které často doplácejí na svojí přirozenou dětskou zvídavost,“ popsala nejčastější případy úrazů mluvčí ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

Podle ní přibývá případů způsobených neodpovědností a porušením základních bezpečnostních pravidel.

„Skupina ČEZ v současné době připravuje osvětovou kampaň určenou především pro nezletilé a dorost, která by měla především upozorňovat na rizika nebezpečí úrazu elektrickým proudem či na jeho prevenci. Tato kampaň bude nabízet osvětu moderní formou, za využití nejmodernějších technologií. Učitelé ve školách budou mít k dispozici na letáku i formou prezentace v elektronické podobě takzvané desatero bezpečnosti zacházení s proudem a učitelé by tuto osvětu měli zařadit do hodin fyziky či občanské výchovy,“ uvedla dále Lutišanová.

Případy úrazů elektřinou z posledních měsíců

- Řidič autojeřábu najel ramenem do venkovního vedení vysokého napětí. Těžké popáleniny utrpěl pomocník jeřábníka, který před autojeřábem obsluhoval vázací lana.

- Elektrický proud popálil trup, ruce, břicho i záda čtrnáctiletého chlapce, který zřejmě z kabelové lávky nad transformátorem sprejoval na stěnu rozvodny vodojemu.

- Zranění utrpěl i paraglidista, který narazil do elektrického vedení vysokého napětí a zachytil se o krajní vodič. Při pokusu přelézt na sloup byl postižený zasažen elektrickým obloukem. Poté spadl na zem a s těžkým zraněním byl převezen do nemocnice.