Severovýchod republiky dál trápí chřipková epidemie, která byla nejsilnější v období Vánoc. Stále však neustupuje. Registr ARI (akutních respiračních infekcí) se aktualizuje každý pátek z dat hlášených lékaři, na základě kterých krajské hygienické stanice epidemiologickou situaci vyhodnocují. Chřipkovou epidemii pak vyhlásí, když počet nemocných na sto tisíc obyvatel překročí hranici šestnácti set až osmnácti set případů. Těch přitom bylo minulý pátek v kraji hned dva a půl tisíce.

Ambulance Lékařské pohotovostní služby ve Fakultní nemocnici Ostrava.
Nová dětská pohotovost v Ostravě-Porubě čelila náporu hned první den

„Nejvyšší celková nemocnost je zaznamenávána v okrese Ostrava, kde přesahuje 5000 případů na 100 000 obyvatel a v okrese Opava s 3439 případy na 100 000 obyvatel,“ stojí v posledním shrnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě (KHS OVA). Nejvyšší nemocnost je podle těchto získaných dat stále u dětí předškolního věku a nejvyskytovanějším virem je virus chřipky A H3N2.

V Ostravě nemocný každý dvacátý

Nejhorší byla situace v období Vánoc, kdy počet případů v kraji překročil hranici 3100 nakažených na 100 000 obyvatel. Pokles výskytu chřipky však může být jen zdánlivý, přestože například Slezská nemocnice v Opavě upustila od plošného zákazu návštěv a zachovává jej pouze na odděleních infekčním geriatrickém, plicním, ORL a interním. „Pokles byl do značné míry ovlivněn sníženým počtem hlásících lékařů v době vánočních svátků a také menší návštěvností pacientů v ambulancích,“ upozorňuje zpráva KHS OVA. Její mluvčí Aleš Kotrla Deníku upřesnil, že nejčastěji se na chřipkové epidemii podílí chřipka A H3N2 a chřipka A H1N1.

Stožár vysokého napětí, energie, ilustrační foto.
Ostravská firma Gearworks už podruhé zkrachovala. Nyní kvůli válce a energiím

„Chřipka jako sezonní onemocnění se vyskytuje každoročně, minulou sezonu se však mimo jiné díky nošení respirátorů a většímu sociálnímu odstupu nevyskytla již v prosinci,“ zmínil Kotrla, podle něhož je důsledkem covidové pandemie zcela jistě i vznik vnímavé dětské populace do tří let věku, která do kontaktu s chřipkou v podstatě ještě nepřišla.

Prognózám, které nepatrný ústup chřipky na základě „svátečních“ dat považují za ne zcela odpovídající realitě, nahrává i velký zájem o dětskou pohotovost v Ostravě, která se od tohoto roku nachází ve fakultní nemocnici. „Zájem byl velký. Už první den fungování nové ambulance zde lékaři ošetřili 75 dětí. V převážné většině se jednalo o respirační onemocnění. Na Ostravsku totiž zatím k poklesu počtu nemocných dětí nedošlo,“ informovala mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Naopak poslední den roku ještě na staré adrese v Městské nemocnici Ostrava navštívilo dětskou pohotovost s převážně respiračními problémy 65 dětí.

Další výpadek Nurofenu?

V souvislosti s nemocností především dětí předškolního věku docházelo v uplynulých týdnech k opakovaným výpadkům dostupnosti některých léků, zejména Nurofenu, který se zejména dětem podává při horečce a bolestech při chřipce a nachlazení.

Pustevny 31. 12. 2022.
OBRAZEM: Pustevny před silvestrovskou nocí byly plné lidí. Podívejte se

Podle Michala Petrova, mluvčího lékáren Dr. Max, je nyní dvou druhů tohoto sirupu, podle množství účinné látky, na skladě v součtu bezmála 25 tisíc balení. „Neznám lokální dostupnost a naskladnění. Může dojít k tomu, že v některé lékárně momentálně položka chybí, ale díky zásobě jsme schopni doskladňovat v rámci 24 hodin,“ uvedl Petrov s tím, že přesný důvod výpadků výrobce neuvedl.

V hlášení pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) výrobce uvádí jen obecné vysvětlení, kterým jsou opětovně „kapacitní/distribuční důvody“. Není proto vyloučeno, že v případě přetrvávající epidemie může léčivo výhledově opět dojít. Hlášení výrobce o výpadku je od 22. prosince minulého roku opět v platnosti s předpokládaným termínem obnovení výroby 24. března tohoto roku.