Že je Brusel víc než jen obyčejné hlavní město jedné z evropských zemí, o tom svědčí mnohé. A začíná to už na letišti. Pokud čekáte, že vystoupíte z letadla, projdete terminálem a nastoupíte do přistaveného autobusu, jste na omylu.

Kvůli ne tak dávným teroristickým útokům byste o moc více bezpečnějších míst na starém kontinentu nenašli. Všechny autobusy končí jízdu asi kilometr od terminálu, dojít k nim musí každý po svých.

Evropský parlament v Bruselu. Ilustrační foto.
Konečná, Janáčková, Tošenovský či Zaremba. Kdo by chtěl sedět v Bruselu?

A nejinak je tomu ve městě – kdysi rozsáhlé starobylé čtvrti s cihlovými domy podobnými britskému stylu, které jsou tady snad nejužší v celé Evropě. Není divu, když se zde v minulosti platila daň z nemovitosti podle šířky domu.

V byznys čtvrti je to ale minulost. Zdejší domy byly srovnány se zemí a vyrostla zde jedna obří čtvrť prosklených a betonových budov, mnohdy mrakodrapů. Vítejte v sídle Evropské unie, v podstatě svébytném městě ve městě.

PLASTOVÝ KELÍMEK? KDE ŽE

A zároveň v místě, kde si – na rozdíl od nás – všichni globálně palčivá témata maximálně uvědomují. Všechny odpadky jsou roztříděné, ani jednorázové plastové kelímky nebo příbor ve většině bister nečekejte – jen dřevo! Když se s místními dáte na podobná témata do řeči, koukají na vás, jako byste spadli z Marsu. Pro ně je to zcela normální, nic do diskuse.

Luboš Palata
Glosa Luboše Palaty: Koho vlastně volíme v eurovolbách

Když se chystáte do budovy Evropského parlamentu – nebo i jiných institucí EU –, připravte se na kontrolní prohlídku dvakrát důkladnější než na velkých letištích. A v budově se hlavně neztraťte! „Některé europoslance tady údajně i po dvou mandátech doprovázejí jejich asistenti,“ říká mezi řečí například poslanec Pavel Poc (ČSSD/S&D).

Jednací sál pro plenární zasedání europoslanců, dvě technikou nabitá televizní studia jen kousek od něj, dokonce i poštovní schránka pro každého europoslance, tady všude si člověk uvědomí, jak jiný to je svět.

SKROMNOST V LUXUSU

Čekáte však, že europoslanci v Bruselu se těší i z obří, moderně vybavené kanceláře? Překvapeni budete asi stejně, jako když místo nového dětského pokoje uvidíte přístěnek pod schody z Harryho Pottera.

Brusel je moderní město, bijící srdce Evropy, které dbá o svou historii. Vždyť je jí zde věnována hned řada několikapodlažních muzeí. Nejen zde, ale zejména když procházíte kolem pomníku obětí ve stanici metra Maelbeek, uvědomíte si, v jakém strachu zde místní musejí žít. Pak se nelze divit, že nejen migraci, ale i jiná palčivá témata současnosti tady vnímají poněkud svědomitěji než našinec.

ANKETA K TÉMATU

Co o členství v EU říkají stávající europoslanci?

Luděk Niedermayer, TOP 09 + STAN/EPP:
„Naše členství v unii regionům nepřineslo tolik, kolik mělo. Jediná dálnice, co není dálnice, a tak dále. Rozhodli jsme se upřednostnit jiné projekty, které udělaly bohaté ještě bohatšími. Nerozhodovali jsme o penězích dostatečně kompetentně a zodpovědně.“

Martina Dlabajová, ANO 2011/ALDE
„Lidé netuší, jak instituce Evropské unie fungují a to musíme napravit. Češi zoufale postrádají informace o EU a nelze se divit, že patříme k nejvíce euroskeptickým národům.“

Petr Ježek, ANO 2011/ALDE
„Je ‚umění‘ využít členství v unii tak, jako se to povedlo nám.“